جستجو کردن
Close this search box.
جستجو کردن
Close this search box.

سیستم مه پاش صنعتی چیست؟

سیستم مه پاش صنعتی

سیستم مه پاش صنعتی چیست؟

سیستم مه پاش صنعتی انعکاس یک سامانه مکانیزه است که آب را در ابتدا به قطرات بسیار کوچک (مه) تبدیل کرده و سپس به صورت متناسب و اتوماتیک در محیط های صنعتی منتقل و پخش کند. مه پاش از مجموعه ای از تجهیزات شامل پمپ ، لوله، نازل، سیستم های کنترلی و … تشکیل شده اند. هدف اصلی این سیستم ها، تأمین آب به میزان لازم برای فعالیت های صنعتی مختلف مانند خنک کردن، تمیز کردن، مه پاشی گیاهان، کنترل غبار و سایر کاربردهای مشابه می باشد. این سیستم ها معمولاً با توجه به نیازهای خاص هر محیط، قابل تنظیم هستند و از فناوری های پیشرفته جهت کنترل دقیق جریان آب، فشار و الگوی پخش آب بهره می برند.

سیستم مه پاش صنعتی

کمپانی انعکاس به عنوان اولین تولیدکننده مه پاش صنعتی در ایران، از دانش روز دنیا مدد گرفته و سیستم مه پاش صنعتی خود را در ظرفیت های مختلف به بازار عرضه نموده است. این کمپانی از بهترین متریال موجود در بازارهای جهانی استفاده کرده است تا محصولی با طول عمر بالا و با حداکثر کارایی روانه بازار نماید. خدماتی همچون مشاوره رایگان قبل از خرید، نصب و راه اندازی مه ساز، گارانتی 18 ماهه و خدمات پس از فروش 10 ساله را می توان نشانه اعتماد این کمپانی نسبت به محصولات تولید خود دانست.

کاربرد سیستم مهپاش

همان طور که گفته شد سیستم مه پاش صنعتی برای تبدیل آب به مه و پخش آن در محیط طراحی شده است؛ اما این مه در چه محیط هایی کارایی دارد؟

 • در صنایعی که نیاز به خنک کردن دستگاه ها، ماشین آلات یا محیط کار دارند، مه ساز صنعتی برای تأمین رطوبت و کاهش دما مورد استفاده قرار می گیرد.
 • در صنایعی مانند معادن، کارخانه های فولاد، صنایع سیمان و … که تولید غبار به صورت پراکنده رخ می دهد، مه سازها برای کاهش غبار و بهبود کیفیت هوای محیط استفاده می شوند.
 • در برخی فرآیندهای صنعتی مانند تولید مواد شیمیایی و دارویی، از مه پاش برای ایجاد شرایطی با رطوبت مورد نیاز استفاده می شود.
 • در کارخانه ها و صنایعی که نیاز به شستشو و تمیزکردن ماشین آلات، تجهیزات و سطوح دارند، مه پاش به عنوان ابزاری مؤثر برای این منظور استفاده می شود.
 • در صنایع کشاورزی، گلخانه داری و باغ ها، مه پاش برای آبیاری گیاهان به صورت مؤثر و بهینه استفاده می شود.
 • در برخی صنایع مانند تولید فیبرهای الیافی، از مه سازها برای کنترل الکترواستاتیک و جلوگیری از اتصال بارهای الکتریکی استفاده می شود.
 • در بعضی صنایع مانند فرآیندهای زباله سوزی، برای کنترل بوهای ناخوشایند از مه ساز به عنوان یک ابزار کنترل بو استفاده قرار می شود.

اجزای تشکیل دهنده سیستم مه پاش

اگر بخواهیم به صورت کلی اجزای تشکیل دهنده سیستم مه پاش صنعتی کمپانی انعکاس را مورد بررسی قرار دهیم باید به موارد زیر اشاره داشت:

پمپ:

مسئولیت انتقال آب از سیستم آبرسانی (شهری یا روستایی) به سمت نازل ها را پمپ بر عهده دارد. پمپ باید از قدرت بالایی برخوردار باشد تا بتواند آب را با فشار مناسب به نازل ها برساند. دستگاه پمپ استفاده شده در مه پاش کمپانی انعکاس از جنس برتولینی ایتالیا انتخاب شده است. پروانه پمپ در این محصول از جنس آلومینیوم یا پی پی جی 12 پره قابل انتخاب است.

نازل ها:

این قسمت ها مسئول اسپری کردن آب هستند. آب از طریق نازل ها به شکل ابرهای ریز (مه) پخش می شود. تعداد نازل های استفاده شده در مه پاش انعکاس، بسته به ظرفیت آن متفاوت است. این نازل ها از 8 عدد تا 16 عدد متغیر هستند و با توجه به سفارش مشتری قابل تغییر می باشند. لازم به ذکر است که نازل های استفاده شده فشار قوی هستند.

موتور:

در سیستم مه پاش صنعتی وظیفه روشن کردن پمپ برعهده موتور است. موتور استفاده شده در مه ساز کمپانی انعکاس از بین برندهای موتوژن یا الکتروژن قابل انتخاب هستند.

جک هیدرولیک:

این جک مسئولیت حرکت دادن مه پاش را بر عهده دارد تا مه پاش بتوانید وسعت بیشتری را مه پاشی نماید. این جک به صورت اتوماتیک قابلیت چرخش عمودی مه پاش تا زاویه 180 درجه را بر عهده دارد.

گیربکس و ارکتروموتور:

گیربکس نیز مسئولیت چرخش افقی نازل سیستم مه پاش را بر عهده دارد و قادر است دستگاه مه ساز را در زاویه 180 درجه حرکت دهد.

سیستم کنترل و مانیتورینگ:

این اجزا شامل سنسورها، کنترل ها و سیستم های مانیتورینگ هستند که به کاربر امکان کنترل فشار، جریان و دیگر پارامترهای مه ساز را می دهند.

سیستم فیلتر:

این سیستم به منظور حفظ کیفیت آب و جلوگیری از خرابی ناشی از رسوبات در آب استفاده می شود.

سیستم تغذیه برق:

این بخش از مه پاش مسئول تأمین برق مورد نیاز برای عملکرد صحیح دستگاه است. در سیستم مه پاش صنعتی قابلیت استفاده از برق تک فاز و سه فاز موجود است. تابلو برق نصب شده در مه سازهای کمپانی انعکاس از برند ال اس کشور کره است.

چیلر هواخنک مدار باز:

در صورت تمایل به خنک کردن محیط شما می توانند به کمپانی انعکاس سفارش دهید که ورودی آب را مستقیماً به چیلر همین برند متصل کنند. به این شکل آب خنک شده به هوا اسپری می شود.

این اجزا در کنار هم کار می کنند تا یک سیستمی کارآمد برای اسپری مه در صنایع مختلف ایجاد کنند.

نحوه عملکرد مه پاش صنعتی

قبلاً درباره قطعات تشکیل دهنده سیستم مه پاش صنعتی صحبت کردیم؛ اما این قطعات در کنار هم چگونه فعالیت می کنند؟

 • مه پاش از سیستم آب رسانی مورد نظر (به صورت مستقیم یا از طریق چیلر) آب را تأمین می کند.
 • پمپ مه ساز آب را از فیلتر عبور داده و با فشار به سمت نازل ها هدایت می کند. فشاردهی مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است تا مه ایجاد شده به ارتفاع و فاصله مورد نیاز پاشیده شود.
 • آب از طریق نازل ها به شکل ابرهای ریز یا همان مه تبدیل می شود. این مه به طور یکنواخت در فضا پخش می شود. در صورتی که به کمک سیستم کنترل تنظیمات انجام گرفته باشید مه به صورت جهت دار در زوایای مختلف نیز در محیط پخش خواهد شد.
 • نازل ها به کمک گیربکس و یا جک هیدرولیک در زوایای عمودی و افقی قابل تنظیم است.
 • سیستم کنترل و مانیتورینگ دارای سنسورها و کنترل های مختلفی می باشد که بر فشار، جریان و دیگر پارامترهای مه پاش را نظارت کنند و اطمینان حاصل می کند که عملکرد آن بهینه است.
 • در برخی موارد، مه پاش می تواند به چیلر نیز متصل شود تا آبی که از آن عبور می کند خنک شده و سپس به نازل ها ارسال شود. این کار برای خنک کردن هوا یا کنترل دما در محیط های صنعتی یا تجاری مورد استفاده قرار می گیرد.

سیستم مه پاش صنعتی

کدام صنایع می توانند از مزایای مه پاش استفاده کنند؟

خرید مه پاش صنعتی با اهداف زیر انجام می شود:

 • دستگاه مه ساز برای آبیاری باغ ها، مزارع، گلخانه ها و سایر مناطق کشاورزی استفاده می شود.
 • در پارک ها، باغ ها و فضاهای سبز عمومی، مه پاش فضای باز می توانند به منظور آبیاری گیاهان استفاده شود.
 • در پارک ها، استخرها و مکان های عمومی دیگر، دستگاه مه ساز به عنوان یک ابزار تفریحی و ترفیع کیفیت هوا مورد استفاده قرار می گیرد.
 • در صنایع مختلف مانند سیمان، شیشه سازی و ساخت و ساز، مه پاش برای خنک کردن و مرطوب کردن هوا، کنترل غبار، پیشگیری از آتش سوزی و تمیز کردن سطوح استفاده می شود.
 • مه پاش به منظور برطرف کردن نیازهای آبی و مرطوب کردن هوا در گلخانه ها و محیط های کشت های هیدروپونیک استفاده می شود.
 • مه پاش در صنعت فولاد برای خنک کردن کوره های ذوب، کنترل غبار و افزایش رطوبت هوا به کار می رود. همچنین در فرآیندهای گرمایش و سرد کردن مواد، استفاده از مه پاش به منظور کنترل دما و افزایش کیفیت محصول نیز معمول است.
 • مه پاش معدن برای کنترل گرد و غبار، خنک کردن و حفظ رطوبت در استخراج مواد معدنی استفاده می شود.
 • مراکز دفن و بازیافت زباله، از مه پاش برای کنترل غبار و کاهش بوی ناشی از زباله ها استفاده می کند.
 • کشتارگاه ها، مه پاش برای شستشوی دستگاه ها، کنترل بوی ناشی از فرآوری گوشت و همچنین خنک کردن محیط استفاده می شود.
 • در تولید فیبرهای الیافی مانند پنبه و پلی استر، مه پاش برای حفظ رطوبت و کنترل دما در فرآیندهای تولید مورد استفاده قرار می گیرد.
 • مه پاش سردخانه برای کنترل دما و رطوبت، جلوگیری از فاسد شدن و حفظ تازگی محصولات استفاده می شوند.

کلام آخر

ما در این مقاله به بررسی سیستم مه پاش صنعتی کمپانی انعکاس پرداختیم. کمپانی انعکاس به عنوان اولین و تنها تولیدکننده مه پاش صنعتی، تلاش دارد که از بهترین متریال روز دنیا کمک بگیرید و دانش روز دنیا را به کار ببرد تا محصولی لایق مصرف کننده ایرانی را روانه بازار نماید. این محصول گارانتی 18 ماهه دارد خدمات پس از فروش 10 ساله نیز ضامن کیفیت و طول عمر بالای این محصول است. در صورت تمایل به ثبت سفارش می توانید از مشاوره رایگان قبل از خرید نیز کمک بگیرید و بهترین ظرفیت را برای مجموعه خود خریداری نمایید. در ضمن مهندسین خبره این مجموعه آماده نصب و راه اندازی این دستگاه در محل مورد نظر شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منوی اصلی

Call Now Button