جستجو کردن
Close this search box.
جستجو کردن
Close this search box.

سردخانه مواد غذایی

سردخانه موادغذایی

سردخانه مواد غذایی

سردخانه مواد غذایی یکی از سردخانه های صنعتی است که فضای سربسته‌ای دارد ، دما و رطوبت موجود در آن با دقت بالایی تحت کنترل قرار دارد. اصولاً سردخانه‌ مواد غذایی برای منجمد کردن و نگهداری مواد غذایی بسیار مختلف از جمله مرغ، ماهی، گوشت، میوه، صیفیجات، لبنیات، مواد دارویی و شیمیایی، تجهیزات پزشکی و الکترونیکی استفاده می‌شود.

سردخانه‌ مواد غذایی متنوعی در کشور ما وجود دارد که هر کدام از آن‌ها قابلیت نگهداری انواع خاصی از مواد غذایی را بر عهده دارند. دیواره سردخانه‌ مواد غذایی، قسمت کف و سقف آن‌ها برای جلوگیری از هدر رفت انرژی به طور کامل عایق بندی می‌شود. معمولا نوع عایق‌های به کار رفته و ضخامت آن‌ها تاثیر زیادی برای جلوگیری از اتلاف انرژی و همچنین بالا رفتن طول عمر سیستم‌ها دارد. نتیجه آنکه از فاسد شدن مواد ذخیره شده می‌تواند جلوگیری کند.

سردخانه مواد غذایی

اندازه سردخانه‌ مواد غذایی در انواع بسیار مختلفی است و بر اساس اندازه سردخانه ظرفیت بارگیری محصولات در آن، نوع محصولات و مدت نگهداری و همچنین ظرفیت خنک کنندگی، قدرت تجهیزات سردخانه از جمله کمپرسور، اواپراتور و کندانسور تغییر می‌کند.

سردخانه‌ مواد غذایی طبق چرخه تراکمی فعالیت دارند. آن‌ها بسته به ظرفیت خنک کنندگی می‌توانند از نوع آمونیاک و یا فریون باشند. معمولاً سردخانه‌های صفر درجه برای نگهداری از میوه و سبزیجات در بازه زمانی کوتاه و همچنین جهت نگهداری و توزیع مرغ، گوشت و ماهی استفاده می‌شوند.

تقسیم بندی سردخانه‌ها

تقسیم بندی‌های متنوعی برای سردخانه‌ مواد غذایی وجود دارد که در ادامه بحث می‌خواهیم هر کدام از آن‌ها را برای شما توضیح دهیم، پس با ما همراه باشید.

انواع سردخانه براساس رنج دمایی‌

از آنجایی که هر نوع محصولی در بازه دمایی معینی باید نگهداری شود، به همین خاطر سردخانه‌ها دارای رنج دمایی مشخصی هستند.

سردخانه بالای صفر

یک گروه از سردخانه‌ مواد غذایی، سردخانه‌های بالای صفر هستند که معمولاً جهت نگهداری انواع مختلفی از میوه، سبزیجات، صیفیجات و محصولات لبنی استفاده می‌شوند. همچنین سردخانه‌های بالای صفر برای نگهداری از گوشت، مرغ و ماهی بسیار مناسب هستند.

دمای سردخانه‌های بالای صفر بین صفر تا ۴ درجه سانتیگراد است. اما بنا به نوع موادی که در این نوع سردخانه‌ها نگهداری می‌شود، بازه دمایی متغیری می‌توانیم مشاهده کنیم. به عنوان مثال در سردخانه‌هایی که داروهای خاصی نگهداری می‌شوند، معمولاً دمای بین دو تا ۸ درجه سانتیگراد را دارند.

در برخی سردخانه‌هایی که مخصوص تجهیزات صنعتی هستند، دما تا ۱۵ درجه سانتیگراد می‌تواند متغیر باشد. معمولا سردخانه‌های بالای صفر در فروشگاه‌های بزرگ، مواد غذایی و هایپر مارکت‌ها وجود دارد و یا این نوع سردخانه‌ها را در نزدیکی باغات احداث می‌کنند.

سردخانه زیر صفر

گروه دیگر از سردخانه‌هایی که می‌توانیم به آن‌ها اشاره کنیم، سردخانه‌های زیر صفر هستند. در این نوع سردخانه‌ مواد غذایی نیاز به منجمد کردن و یخ زدن برخی از محصولات وجود دارد‌. به عنوان مثال برخی از محصولات گوشتی از جمله مرغ، گوشت ماهی، میگو و برخی از سبزیجات خرد شده و یا حبوبات پخته شده در سردخانه‌های زیر صفر بین صفر تا منفی ۲۰ درجه سانتیگراد ذخیره می‌شوند.

از آنجایی که در سردخانه‌های زیر صفر فرآیند انجماد رخ می‌دهد، باید در هنگام احداث سردخانه‌ها دقت زیادی انجام شود تا از دیوارها، سقف و درب هیچ هوایی به داخل نفوذ نکند. معمولا سردخانه‌های زیر صفر برای نگهداری طولانی مدت مواد غذایی استفاده می‌شود. در برخی مواقع در صنایع تولیدی از سردخانه‌های زیر صفر جهت تولید برخی از مواد اولیه استفاده می‌کنند.

تونل انجماد

از روش‌های مهمی که در صنعت غذایی وجود دارد، انجماد سریع مواد غذایی از جمله میگو، گوشت و ماهی است. در محصولات پروتئینی چون گوشت و ماهی واکنش های زیستی انجام شده باعث رشد میکروارگانیسم‌ها و باکتری‌هایی می‌شود که منجر به فاسد شدن مواد غذایی خواهد شد. بنابراین لازم است از تونل انجماد پرتابل استفاده گردد تا میزان فساد آن‌ها را به حداقل برساند.

فرآیند تونل انجماد متحرک باعث می‌شود که باکتری‌ها و میکروارگانیسم‌هایی که در داخل گوشت و ماهی وجود دارند، از بین رفته و رشد آن‌ها مهار شوند. به طور کلی فرآیند انجماد سریع باعث می‌شود که گوشت و ماهی تازگی خود را حفظ کند و بتوانید آن را برای مدت زمان طولانی نگهداری کنید.

دمای تونل انجماد مارپیچ و تونل انجماد خطی معمولاً بین منفی ۳۸ تا منفی ۴۰ درجه سانتیگراد است. در واقع تونل انجماد محیط مناسبی فراهم می‌آورد تا بتواند گوشت و ماهی را در آن محیط نگهداری کرد. استفاده از تونل انجماد در صنعت غذایی رواج زیادی دارد. شما با فرآیند انجماد سریع می‌توانید کیفیت بالای مواد را حفظ کرده، هزینه‌های تولید را کاهش داده و سودآوری زیادی برای تولید کنندگان داشته باشید.

انواع سردخانه براساس ساختار

تقسیم بندی دیگری که برای سردخانه‌ مواد غذایی انجام می‌گیرد، بر اساس اندازه آن‌ها است. به همین خاطر می‌توانیم سردخانه‌ مواد غذایی را از نظر ساختار به قسمت‌های مختلفی تقسیم بندی کنیم.

سردخانه کوچک

سردخانه‌های کوچک را می‌توان در دو نوع زیر صفر و بالای صفر طراحی نمود. عمدتاً سردخانه‌های کوچک زیر صفر را با نام فریزرها می‌شناسیم که اصولاً از آن‌ها جهت نگهداری مواد غذایی در دمای منفی ۲۰ درجه سانتیگراد استفاده می‌شود. سردخانه‌های کوچک بالای صفر در دمای بین صفر تا ۱۰ درجه سانتیگراد هستند. از این نوع سردخانه‌ مواد غذایی برای نگهداری کردن میوه، سبزیجات، لبنیات و سایر مواد غذایی مشابه می‌توان استفاده کرد.

سردخانه مواد غذایی انعکاس

سردخانه متحرک

در سردخانه‌های متحرک یا تونل انجماد متحرک همانطوری که از نام آن‌ها مشخص است، قابلیت تحرک، جابجایی و انتقال را دارند. به همین خاطر شما می‌توانید از آن‌ها جهت توزیع و ارسال انواع مختلفی از محصولات غذایی و دارویی استفاده کنید. معمولا سردخانه قابل حمل به وسیله وانت بارها و یا کشنده‌های سنگین جابجا می‌شود.

برخی از محصولات نسبت به دما حساسیت دارند و نباید آن‌ها را در دماهای بالا نگهداری کرد، به همین خاطر سردخانه‌های متحرک دارای سیستم رزرو هستند. وجود سیستم رزرو باعث می‌شود که در هنگام خراب شدن یکی از سیستم‌ها، سیستم دیگر فعال شده و از خراب شدن و آسیب دیدن برخی مواد غذایی جلوگیری کند.

سردخانه کانتینری‌

سردخانه‌ کانتینری و یا سردخانه‌ کانکسی دسته دیگری از سردخانه‌ها است که از آن برای نگهداری مواد غذایی در کشتی‌ها و یا سکوهای نفتی می‌توان استفاده کرد. سردخانه‌های کانتینری در دو رنج بالای صفر و زیر صفر طراحی و ساخته می‌شوند. معمولا سردخانه‌های کانتینری در اندازه‌های ۲۰ فوت و ۴۰ فوت طراحی و تولید شده‌اند.

با توجه به شرایط و درخواست مشتریان می‌توان این نوع سردخانه‌ها را در ابعاد و اندازه‌های دیگری هم تولید نمود. استفاده از سردخانه‌های کانتینری باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های مربوط به حمل و نقل و نصب می‌شود. عمدتاً در کشتی‌ها و سکوهای نفتی استفاده کردن از سردخانه‌های کانتینری گزینه بسیار مناسبی معرفی می‌گردد.

سردخانه صنعتی

سردخانه‌های صنعتی جز تجهیزات بسیار مهمی هستند که در صنعت غذایی می‌توان از آن‌ها برای نگهداری کردن مواد غذایی استفاده کرد. معمولا سردخانه‌های صنعتی در محل‌هایی که دارای مساحت بالایی بوده و یا نزدیک به منابع تولید محصولات باغی و زراعی هستند، می‌توان آن‌ها را احداث نمود.

ساخت سردخانه‌ مواد غذایی صنعتی معمولا به صورت آمونیاکی و یا فریونی بوده و در دو رنج دمایی زیر صفر و بالای صفر می‌توان آن‌ها را طراحی کرد. وجود سردخانه‌های صنعتی باعث می‌شود که حجم گسترده‌ای از مواد غذایی با کیفیت و ارزش غذایی نگهداری شده و از فساد آن‌ها جلوگیری شود.

سردخانه کنترل اتمسفر CA

وقتی صحبت از سردخانه مواد غذایی کنترل اتمسفر می‌شود، در واقع همان سردخانه‌ای است که دارای محیط کنترل شده می‌باشد. این سردخانه‌ها محل مناسبی برای نگهداری انواع مختلفی از محصولات غذایی در شرایط کاملاً بهینه هستند. در سردخانه‌های کنترل اتمسفر میزان اکسیژن، اتیلن و دی اکسید کربن در فضای داخل سردخانه‌ها به طور کاملاً دقیقی کنترل شده و تنظیم می‌گردد.

همین موضوع باعث می‌شود که مواد غذایی تحت شرایط کاملاً بهینه و در بازه زمانی طولانی تازه‌تر بمانند. معمولا از سردخانه‌های کنترل اتمسفر برای نگهداری کردن انواع مختلفی از گوشت، ماهی، میوه و سبزیجات استفاده می‌شود. برای کم کردن میزان اکسیژن در سردخانه کنترل اتمسفر دو روش مختلف وجود دارد.

در روش اول گاز دی اکسید کربن را به فضای سردخانه‌ها تزریق می‌کنند تا بتواند در فضای داخل سردخانه فشار مثبتی ایجاد کند. نتیجه آن است که میزان اکسیژن کاهش می‌یابد. در روش دوم هوا از فیلترهای مخصوصی عبور کرده و برخی از گازها از جمله اکسیژن جداسازی می‌شود. بعد از جداسازی گازها این هوا به داخل سردخانه‌ها تزریق می‌گردد.

همه این روش‌ها هدفی را دنبال می‌کنند و آن کنترل میزان اکسیژن در فضای داخلی سردخانه‌ها است تا بتواند شرایط مناسبی برای نگهداری محصولات غذایی فراهم آورند.

انواع سردخانه مواد غذایی

همانطوری که قبلاً به آن اشاره کردیم، سردخانه‌ها در انواع مختلفی هستند که هر کدام از آن‌ها برای نگهداری برخی محصولات استفاده می‌شوند. سردخانه‌هایی که برای نگهداری محصولات غذایی به کار می‌روند، عمدتاً در انواع مختلفی وجود دارند که در ادامه می‌خواهیم توضیحاتی کوتاه در ارتباط با آن‌ها بیان کنیم.

سردخانه های مخصوص گوشت

عموماً سردخانه‌ها بر اساس نوع محصولاتی که در آن نگهداری می‌شوند، تعریف می‌گردند. برای نگهداری گوشت نیز سردخانه‌های مخصوصی وجود دارد که می‌توان گوشت‌های تازه و منجمد شده را در آن‌ها نگهداری کرد. معمولاً سردخانه‌های مخصوص گوشت را در کنار کشتارگاه‌ها احداث می‌کنند و ظرفیت آن‌ها بر مبنای ۸۰ درصد کشتار در هر شیفت تعیین می‌گردد.

به عنوان مثال سردخانه‌هایی که مربوط به نگهداری گوشت منجمد هستند، برابر کشتار ۶۰ شیفت و سردخانه‌های نگهداری گوشت سرد برابر دو روز کشتار ظرفیت دارند. در هنگام طراحی و ساخت تونل انجماد که مربوط به صنایع گوشت است، باید بنا به ظرفیت کشتارگاه‌ها اقدام به برآورد ظرفیت سردخانه‌ها نمود. جهت نگهداری گوشت‌های تازه سالن‌های مجهز به ریل نقاله‌ای با چنگک‌های مخصوص وجود دارد.

سردخانه‌های مخصوص لبنیات

سردخانه‌های مخصوص لبنیات قابل احداث هستند که صرفاً از آن‌ها جهت نگهداری انواع مختلفی از محصولات لبنی استفاده می‌کنند. این سردخانه‌ها در کنار کارخانه‌های تولید شیر و سایر محصولات لبنی احداث می‌شوند. در سردخانه‌های لبنی شیر با درجه حرارت ۲۰ درجه سانتیگراد وارد شده و دمای آن را تا ۲ درجه سانتیگراد کاهش می‌دهند.

جهت نگهداری کردن محصولات لبنی معمولاً اتاق‌های سردی احداث می‌شود که بر اساس نوع محصول، میزان تولید، نیاز و با استفاده از ظروف مختلف از جمله پاکت، نایلون و شیشه بسته‌بندی می‌شوند. زمانی که محصولات لبنی با ظروف شیشه‌ای در سردخانه‌ها چیده می‌شون،د حداکثر ارتفاع یک و نیم متر در نظر گرفته می‌شود. اما زمانی که محصولات لبنی به صورت پاکتی یا نایلونی بسته‌بندی شده‌اند، ارتفاع کالا را تا ۲ متر می‌توان در نظر گرفت.

سردخانه‌های مخصوص میوه و سبزی

گروه دیگری از سردخانه‌ها وجود دارند که مخصوص نگهداری میوه و سبزیجات هستند. این سردخانه‌ها در بسیاری از مناطق که تولید میوه‌ بسیار زیاد است مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این نوع سردخانه‌ها اتاقک‌های سردکنی وجود دارد که می‌توان برای نگهداری میوه با درجه حرارت‌های کمتر از ۱۵ درجه سانتیگراد استفاده کرد.

ظرفیت اتاق‌ها و تعداد آن‌ها بستگی به نوع میوه و سبزی دارد. در واقع ترکیبی از اتاق‌های نگهداری و سورتینگ در سردخانه‌ها قابل استفاده است. فرآیند سورتینگ و ضدعفونی محصولات قبل از فرآیند بسته‌بندی میوه‌ها اهمیت زیادی دارد. این کار باعث می‌شود که میوه‌ها سالم بمانند و از مصرف انرژی جهت نگهداری آن‌ها کاسته شود.

برخی از سردخانه‌هایی که مربوط به نگهداری میوه‌ها هستند، در کنار باغات ساخته می‌شوند. در این سردخانه‌ها یک سری حوضچه‌ها جهت سرد کردن و ضدعفونی کردن میوه‌ها قبل از بسته‌بندی وجود دارد که به آن مرحله پیش سرد کن گفته می‌شود. این کار باعث می‌شود که به صورت اصولی و تا مدت‌ها بتوان از آن‌ها نگهداری کرد.

سردخانه‌های شیلات‌

ظرفیت سالن‌های مخصوص ماهی به زمان تخلیه و زمان بارگیری آن‌ها بستگی دارد. مدت زمانی که می‌توان اقدام به سرد کردن ماهی کرد به فرم و اندازه ماهی، نوع سرد کردن و همچنین درجه حرارت اتاق بستگی دارد.

زمانی که شما برای سرد کردن ماهی از یخ استفاده می‌کنید، باید اتاق نگهداری یخ و یخ ساز را به میزان مصرف ۴ الی ۶ روز در نظر داشته باشید. مقدار یخی که در جعبه‌های ماهی ریخته می‌شود، باید حداقل ۵۰ درصد وزن ماهی را داشته باشند. انجام این عمل در اتاق‌های مخصوصی صورت می‌گیرد. ظرفیت این اتاق‌ها معادل ۱۰ درصد از ظرفیت کل سردخانه محاسبه می‌گردد.

طراحی سردخانه

طراحی سردخانه یک نوع پروسه بسیار مهمی است که عوامل مختلفی می‌توانند در طراحی آن تاثیرگذار باشند. مهمترین عاملی که در طراحی سردخانه تاثیرگذار است، نوع محصولی است که در آن نگهداری می‌شود. با توجه به نوع محصول می‌توان دما، رطوبت، مدت زمان نگهداری، عمل آوری، بارگیری، تکنولوژی، مسیر تردد و غیره را تعیین نمود.

همچنین نوع محصول تعیین کننده استانداردهای ساختمانی از جمله دیوارها، کف، سقف و غیره می‌باشد. ظرفیت بارگیری سردخانه‌ها بسیار متفاوت است. زمانی که سردخانه‌ها ظرفیت بارگیری کمتر از ۵۰۰۰ تن داشته باشند، معمولاً به صورت یک طبقه آن‌ها را می‌سازند. زمانی که سردخانه‌ها دارای ظرفیت بارگیری بیش از ۵۰۰۰ تن باشند، می‌توان آن‌ها را به شکل چند طبقه‌ احداث کرد.

بنا به نوع موقعیت‌های مختلف می‌توان سردخانه‌ها را در ظرفیت‌های کمتر حتی ۳۰۰۰ تن در دو طبقه و یا بیشتر از آن نیز احداث نمود. در برخی موارد مشاهده شده است سردخانه‌هایی با ظرفیت‌های متوسط و بزرگ تنها در یک طبقه احداث شده‌اند که حداکثر عرض آن‌ها ۲۴ متر می‌باشد.
ارتفاع سردخانه مواد غذایی یعنی فاصله بین کف تا زیر سقف برای یک طبقه بهتر است که به اندازه ۶ متر و یا بیشتر باشد. با این حال مهندسین مجرب و کاربلد می‌توانند این استانداردها را مطابق با نیاز شما برآورد کرده و در احداث سردخانه از آن استفاده کنند.

بدنه سردخانه

بدنه سردخانه که در واقع همان ساندویچ پنل آن است، به دو دسته دیواری و سقفی تقسیم بندی می‌شود. امروزه در ساخت و سازهای سریع ساختمان‌ها یکی از اهداف اصلی پیمانکاران بدنه سردخانه و یا همان ساندویچ پانل است. استفاده کردن از ساندویچ پنل یکی از روش‌هایی است که در طی سالیان دراز در ساخت سردخانه‌ها از آن استفاده می‌کنند.

ساندویچ پنل یک نوع سازه سبک و مرکبی است که معمولاً از دو طرف توسط دو لایه و از قسمت وسط توسط یک ماده عایق آن را احاطه می‌کنند. ماده عایق بسیار نرم و سبک بوده و خاصیت‌های فیزیکی بسیار مناسبی دارد. ساندویچ پنل‌ها دارای ویژگی‌های منحصر به فردی هستند، به همین خاطر در صنایع مختلف ساختمانی، خودروسازی و کشاورزی کاربردهای متنوعی دارند.

سردخانه یکپارچه

مزایای استفاده از ساندویچ پنل در ساخت سردخانه

استفاده کردن از ساندویچ پنل در طراحی سردخانه مزایای بسیار زیادی دارد. در ادامه می‌خواهیم به هر کدام از مزایای انجماد سریع اشاره کنیم. ساندویچ پنل‌ در برابر زلزله دوام بسیار خوبی دارد، نگهداری و نظافت آن آسان است، در عین سبک بودن بسیار مقاوم است و می‌تواند وزن ساختمان را تا حد زیادی کاهش دهد.

ساندویچ پنل به عنوان عایق صوتی حرارتی و رطوبتی مناسبی معرفی می‌گردد. استفاده کردن از پنل‌ها به شکل نر و ماده باعث می‌شود که در هنگام نصب باعث راحتی اپراتورها شود. ساندویچ پنل‌ها قابل حمل هستند و شما می‌توانید به راحتی آن‌ها را جابجا کنید. مهمترین مزیت ساندویچ پنل‌ها در آن است که بنا بر شرایط آب و هوایی هر منطقه از جمله خشک، کوهستانی، شرجی، کویری و معتدل آن‌ها را می‌سازند.

انواع عایق در ساخت ساندویچ پنل‌ها

ساندویچ پنل‌ها در واقع از دو لایه فلزی، پلاستیکی و یا چوبی ساخته شده‌اند که قسمت هسته آن‌ها از یک نوع عایق پر شده است. هسته‌های ساندویچ پنل‌ مواد مختلفی دارند که هر کدام از آن‌ها دارای ویژگی‌های مخصوصی می‌باشند. انواع مختلف از هسته‌هایی که در ساخت ساندویچ پنل‌ها به کار می‌روند شامل موارد زیر است:

پلی اتیلن


پلی اتیلن‌ها هسته‌های عایق بسیار سبک و قابل حمل هستند که در عین حال در برابر آب و رطوبت مقاومت بسیار بالایی دارند.

پلی یورتان‌

از محبوب‌ترین هسته‌های عایقی که در ساخت ساندویچ پنل‌ها استفاده می‌شود، پول یورتان است. این عایق‌ها بسیار سبک بوده و امکان حمل آن‌ها بسیار آسان است. پلی یورتان‌ها علاوه بر آنکه می‌توانند به عنوان عایق حرارتی قرار بگیرند، در برابر آتش مقاومت آن‌ها بسیار زیاد است. همچنین می‌توان آن‌ها را در اشکال مختلفی تولید نمود. بیشترین کاربرد عایق پلی‌یورتان در ساخت سردخانه مخصوصاً در دیواره‌های آن است.

پلی استایرن‌

گروه دیگری از عایق‌‌هایی که در هسته ساندویچ پنل‌ها استفاده می‌شود، جنس پلی استایرن را دارد. پلی استایرن‌ ماده بسیار سبک و مقاومی بوده که خاصیت عایقی الکتریکی را دارد.

پلی ایزوسیانورات‌

یک نوع عایقی که خاصیت عایق حرارتی آن بالا بوده و در دماهای بالا عملکرد بسیار مناسبی می‌توان از آن مشاهده کرد.

درب سردخانه

مهمترین عناصری که در حفظ دمای داخل سردخانه‌ها اهمیت زیادی دارد، درب سردخانه‌ها است. انتخاب درب مناسب با توجه به نوع وسایل حمل و نقل کالا اهمیت زیادی دارد. شما اگر اندازه‌گیری‌های لازم را انجام دهید، می‌توانید دربی با اندازه استاندارد و مناسب انتخاب کنید.

درب‌هایی که در سردخانه‌ها استفاده می‌شوند باید خاصیت هوابند داشته باشند، یعنی از وارد شدن هوای گرم به داخل سردخانه مواد غذایی جلوگیری نمایند. در لایه میانی درب از یک نوع عایق حرارتی استفاده می‌شود. عملکرد عایق حرارتی باعث کاهش انتقال حرارت از قسمت در داخل سردخانه به قسمت خارج آن می‌شود. متداول‌ترین عایق‌هایی که در درب‌های سردخانه استفاده می‌شود از نوع پلی‌یورتان تزریقی می‌باشد.

کندانسور‌

تمامی سردخانه‌ها به یک قطعه دیگری مجهز هستند که جهت خنک کردن هوای داخل سردخانه‌ها به کار گرفته می‌شود و آن کندانسور است. کندانسور با استفاده از فشار و دمای پایین می‌تواند بخار آب را به مایع تبدیل کرده و حرارت را از هوای داخل سردخانه متحرک جذب نماید. به عبارت دیگر می‌توانیم کندانسور‌ را قطعه اصلی در تمامی سردخانه‌ها بنامیم که وظیفه آن پایین آوردن دمای کلی سردخانه‌ مواد غذایی است.

کندانسورها با کاهش مصرف انرژی و بالا بردن سرعت سرمایشی در تمامی سردخانه‌هایی که احتیاج به نگهداری مواد دارند استفاده می‌شود. در سردخانه‌ها انواع مختلفی از کندانسورها را می‌توان استفاده کرد که شامل کندانسورهای فنری، پروفایل می‌شود.

تابلو برق

تمامی سردخانه‌ها به تابلوی برق مجهز هستند که از آن برای کنترل و مدیریت بهتر سیستم‌های سردخانه مواد غذاییی استفاده می‌شود. تابلوی برق شامل فیوزها، رله‌ها و قطعات الکترونیکی هستند که از آن برای کنترل کردن رطوبت دما و سایر عوامل محیطی استفاده می‌شود. تابلوی برق سردخانه‌ها به عنوان یک بخش اساسی برای خنک کردن محیط هستند و بدون تابلو عملکرد صحیح و بهینه خنک کردن هوا امکان‌پذیر نخواهد بود.

کمپرسور‌

قطعه مهمی که در تمامی سردخانه‌ها وجود دارد و در سیستم سرمایشی سردخانه مواد غذایی اهمیت زیادی دارد، کمپرسور است. وظیفه کمپرسور فشرده کردن گاز مورد استفاده در سردخانه‌ها است تا بتواند فشار بالایی در سیستم مبرد ایجاد کند. عمدتاً کمپرسور سردخانه مواد غذایی برای تولید و انتقال مبرد در سیستم‌های سرمایشی سردخانه مواد غذایی به کار می‌رود.

کمپرسور سردخانه‌ها در انواع مختلفی هستند که انتخاب نوع آن بستگی به نوع سیستم سرمایشی و نوع مبرد استفاده شده در سردخانه‌ها دارد. به عنوان مثال اگر سردخانه‌های بزرگی دارید و سیستم‌های سرمایشی تجاری در آن وجود دارد، بهتر است که از کمپرسورهای اسکرولی و یا پیستونی که در ظرفیت‌های بالایی هستند استفاده کنید.

اما زمانی که سردخانه مواد غذایی شما ابعاد کوچک‌تری دارد، بهتر است که از کمپرسورهای پیستونی کوچک‌تر استفاده نمایید. استفاده از کمپرسور با کیفیت در سردخانه‌ها اهمیت زیادی دارد، زیرا اگر کمپرسور عملکرد صحیحی داشته باشد باعث حفظ عملکرد صحیح سیستم سردخانه شده، دمای مناسب آن را حفظ کرده و نتیجه مثبتی خواهد داشت. پس نتیجه می‌گیریم عملکرد سردخانه مواد غذایی تا حد زیادی به عملکرد درست کمپرسور بستگی دارد.

اواپراتور‌

سردخانه‌ها به دستگاه دیگری مجهز هستند که به آن اواپراتور گفته می‌شود که نقش آن افزایش دمای سردخانه‌ها است. اواپراتورهای سردخانه مواد غذایی قادر هستند دمای درون دیوارها را به صورت غیر مستقیم و یا مستقیم تحت کنترل درآورند. معمولاً اواپراتورها تجهیزاتی هستند که شما می‌توانید آنها را به صورت کنترل کننده و یا هوشمند استفاده کنید.

مبرد‌

وقتی صحبت از سردخانه مواد غذایی می‌شود در واقع همان فریون و یا ماده شیمیایی است که در سیستم‌های تهویه مطبوع سردخانه‌ها از آن به عنوان یک نوع ماده خنثی کننده حرارت استفاده می‌کنند. وظیفه مبرد جذب کردن حرارت از داخل سردخانه مواد غذایی و تبدیل آن به گاز است. در نتیجه آن را از داخل فضای سرد خارج کرده و بعد به صورت مایع به داخل سردخانه مواد غذایی باز می‌گردد. عملکرد مبرد باعث می‌شود که دمای مناسب درون سردخانه صنعتی متحرک حفظ شود.

تعمیرات و نگهداری سردخانه

وقتی صحبت از تعمیرات و نگهداری سردخانه‌ها می‌شود، در واقع مبحث ما مراقبت و تعمیرات دوره‌ای سردخانه مواد غذایی بوده تا از آسیب‌های موجود پیشگیری شود. در طی این فرآیند تمامی تجهیزات سردخانه از جمله سیستم‌های گرمایشی، سیستم‌های خنک کننده، کمپرسورها، فن‌ها و سایر تجهیزات به صورت دوره‌ای نگهداری می‌شوند.

برای تعمیر و نگهداری سردخانه مواد غذایی باید برنامه‌ریزی دقیقی انجام شود که در ادامه می‌خواهیم به شما اصول لازم را بیان کنیم. در ابتدا شما باید برای تعویض مرتب فیلتر هوا و عملکرد کمپرسورها برنامه‌ریزی منظمی داشته باشید. لازم است که تمامی شروط بهداشتی در سالن‌های سردخانه مواد غذایی رعایت شود تا بهداشت عمومی در سردخانه‌ها برقرار گردد.

حتماً به کارکنان سردخانه در ارتباط با نحوه استفاده از تجهیزات سردخانه مواد غذایی و نگهداری آن‌ها آموزش‌های لازم را ارائه دهید. تمامی اجزای دستگاه‌های خنک کننده باید به صورت دوره‌ای نظافت و پاکسازی شوند. حتماً رطوبت و دمای داخل سردخانه را به طور دقیق کنترل نمایید. تمامی تجهیزات الکترونیکی و کامپیوتری باید به روز رسانی شده و سیستم‌های خنک کننده و گرمایشی را بررسی و تعمیر نمایید. حتماً اقدام به آشکارسازی هواساز نمایید که انجام این کار برای شناسایی کردن تخلفات در درب‌های مختلف سالن‌های سردخانه مواد غذایی است.

حرف آخر

سردخانه‌ها به عنوان تجهیزات انجماد و نگهداری مواد غذایی بسیار مهمی هستند. عموماً سردخانه‌ها به دو دسته کلی سردخانه زیر صفر درجه و سردخانه متحرک بالای صفر تقسیم بندی می‌شوند. نوع تجهیزات به کار رفته در سردخانه‌ها بستگی به نوع محصول و مدت زمان نگهداری دارد. دما و رطوبت دو عامل بسیار مهمی هستند که در مدت زمان نگهداری و حفظ کیفیت مواد غذایی تاثیر بسیار زیادی دارند.

از نظر ساختار سردخانه‌ها را می‌توان به سه گروه کوچک، متحرک و صنعتی تقسیم بندی کرد. شرکت‌های متعددی در کشور ما وجود دارند که در زمینه تولید تجهیزات تونل انجماد فعالیت دارند. اما پیدا کردن یک نوع شرکت معتبر که تجهیزاتی با کیفیت بالا و کارایی زیاد را ارائه می‌دهد بسیار اهمیت دارد. شرکت انعکاس جز برترین مراکزی است که توانسته با فعالیت چندین ساله خود اعتماد مشتریان را جلب نماید. گروه ماشین سازی انعکاس همواره باکیفیت‌ترین نوع از محصولات را به مشتریان عرضه می‌کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله منتشر شده ما در سایت ویرگول را مطالعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منوی اصلی

Call Now Button