جستجو کردن
Close this search box.
جستجو کردن
Close this search box.

مشخصات فنی سردخانه جسد

مشخصات فنی سردخانه جسد انعکاس

سردخانه اجساد

سردخانه جسد ، یکی از نام آشناترین سردخانه های صنعتی است که می‌توانیم از آن برای نگهداری اجساد در مکان‌هایی چون بیمارستان‌ها، آرامگاه‌ها و پزشکی قانونی استفاده کنیم. بر حسب میزان استفاده از این سردخانه و بازه زمانی که اجساد نگهداری می‌شوند، تقسیم بندی‌های مختلفی را برای آن در نظر می‌گیریم.

مشخصات فنی سردخانه جسد

معمولا سردخانه اجساد را در انواع تک کابین، دو کابین الی ۱۲ کابین تولید می‌کنند. طراحی کابین سردخانه جسد معمولاً به صورت کشویی در نظر گرفته می‌شود تا نحوه استفاده از آن را راحت‌تر کند. سردخانه اجساد بر اساس بازه زمانی که اجساد در داخل آن نگهداری می‌شوند، به انواع کوتاه مدت و طولانی مدت تقسیم بندی می‌کنند.

عموماً دمای سردخانه اجساد تا منفی ۸ درجه سانتیگراد متغیر است. کمپرسورهایی که در ساخت سردخانه جسد به کار گرفته می‌شوند، از برندهای مختلفی هستند. بدنه داخلی و بدنه خارجی سردخانه جسد از جنس استیل و یا گالوانیزه است. دلیل انتخاب این دو نوع جنس به خاطر دوام طولانی مدت این محصولات است. در نتیجه شما در هنگام شستشوی کابین‌ها هیچگونه تغییری در کیفیت بدنه احساس نخواهید کرد.

قسمت‌های مختلف سردخانه جنس استیل داشته و قابلیت شستشو را آسان‌تر می‌کند‌. عملکرد سردخانه اجساد را می‌توانیم همانند عملکرد یک یخچال در نظر بگیریم. در سردخانه اجسادی که تعداد کابین‌های زیادی دارد، استفاده کردن از برق شهری کافی است. اما وقتی تعداد کابین‌های سردخانه بیشتر باشد، لازم است که از برق صنعتی استفاده شود.

مشخصات فنی سردخانه جسد

سردخانه جسد با برندهای مختلفی به بازار عرضه می‌شود که هر کدام از آن‌ها ویژگی‌ها و قابلیت‌های خاص خود را دارند. گروه ماشین سازی انعکاس از برترین و مدرن‌ترین تجهیزات در ساخت سردخانه جسد استفاده می‌کند.

همین عامل باعث شده که کیفیت سردخانه تولید شده بی‌نظیر بوده و قدرت رقابت با نمونه‌های مشابه خارجی را داشته باشد. سردخانه جسد شرکت انعکاس دارای یک سری مشخصات فنی است که در ادامه می‌خواهیم در ارتباط با آن‌ها توضیحاتی را ارائه دهیم.

بدنه

بدنه سردخانه جسد به عنوان یکی از اجزای اصلی آن محسوب می‌شود که در ایجاد نمای ظاهری و حفظ اجزای داخلی آن نقش بسیار مهمی دارد. به همین خاطر باید نوع بدنه و ساختار آن مناسب با فرآیند کار سردخانه باشد.

در ابتدای مطلب به بدنه سردخانه جسد اشاره کردیم و در ارتباط با جنس آن گفتیم که بهتر است جنس استیل و یا گالوانیزه برای آن انتخاب شود. دلیل انتخاب این دو جنس به خاطر دوام و مقاومت زیاد در برابر زنگ زدگی و فرسایش است. عموماً سردخانه‌ها بعد از هر بار استفاده و قرارگیری جسد در داخل آن‌ها نیاز به شستشو و ضدعفونی دارند.

بدنه سردخانه‌ها باید از جنسی باشد که در مقابل شستشوی مکرر بتواند دوام خوبی داشته باشد و تا بازه زمانی زیاد بتوان از آن استفاده کرد. با این توصیفات بهترین جنسی که می‌توان در این زمینه استفاده نمود، جنس استیل و یا گالوانیزه است.

اگر در ساخت سردخانه‌ای از ورقه گالوانیزه استفاده شود، بهتر است که یک لایه از رنگ پوششی مناسب بر روی آن قرار داده شود تا استحکام و دوام آن را بالاتر ببرد. این موضوع را در نظر داشته باشید که هزینه ساخت سردخانه جسد با ورقه گالوانیزه کمتر از هزینه ساخت سردخانه با ورقه استیل است. عموماً تولید کنندگان بر اساس نوع سفارش مشتری این محصولات را طراحی و تولید می‌کنند.

موتور

از اجزای دیگر سردخانه جسد موتور و یا کمپرسور سردخانه است که نقش اصلی در عملکرد سردخانه بر عهده دارد. بخش عمده‌ای از هزینه‌هایی که در ساخت سردخانه‌ها صرف می‌شود، مربوط به موتور سردخانه جسد است. زمانی که شما بتوانید موتوری مناسب و با عملکرد صحیح برای سردخانه مد نظر خود انتخاب کنید، باعث می‌شود که ضمن افزایش کارایی، طول عمر بیشتری هم داشته باشد.

حتماً در هنگام تهیه موتور سردخانه از اصالت خرید آن مطمئن شوید و لازم است که از مراکز معتبری چون شرکت انعکاس اقدام به تهیه این محصولات کنید. کمپرسورها با برندهای مختلفی در بازار وجود دارند که هر کدام از آن‌ها ویژگی‌ها و قابلیت‌هایی دارند. اما آن چیزی که باید در انتخاب موتور مناسب برای سردخانه جسد به آن توجه داشته باشید چیست؟

مشخصات فنی انواع سردخانه جسد انعکاس

زمانی که سردخانه‌های شما ابعاد کوچک‌تری دارند و به اصطلاح تک کابین و یا دو کابین هستند، بهتر است از موتورهایی با قدرت کم استفاده شود. اما زمانی را در نظر بگیرید که سردخانه شما ابعاد بزرگی داشته و تعداد کابینت‌های آن زیاد است و به طور حتم انتخاب موتور با قدرت کم پاسخگو نمی‌باشد.

در واقع زمانی که شما برای این قبیل سردخانه‌ها موتور‌های کم ظرفیت تهیه کنید، بعدها برای شما هزینه‌های دو برابری در پی خواهد داشت. انتخاب موتور مناسب در مدیریت بهتر انرژی و کاهش مصرف برق می‌تواند نقش موثری داشته باشد. کارشناسان شرکت انعکاس سعی می‌کنند در انتخاب نوع بهتری از موتور متناسب با درخواست شما، راهنمایی و اطلاعات لازم را ارائه دهند.

فن

تمامی سردخانه‌های اجساد به سیستم فن مجهز هستند. فن سردخانه جسد در دو نوع فن کندانسور و فن اواپراتور هستند. این فن‌ها قابلیت‌های خاص خود را دارند و با عملکرد خود موجب گردش هوای سرد در محیط سردخانه جسد خواهند شد. مصرف انرژی فن‌ها معمولاً A بوده و با کمترین میزان انرژی حداکثر بازدهی را دارند.

سیستم سرماساز

سیستمی که برای سردخانه جسد در نظر گرفته می‌شود، سیستم سرماساز است که شامل اواپراتور، کندانسور و ترموستات است. سیستم سرماساز با کمک نیروی برق می‌تواند برودت لازم را تولید کند.

عایق

سردخانه‌ها برای آنکه بتوانند دمای هوای سردخانه جسد را زیر صفر نگه دارند، به یک پوشش عایق احتیاج دارند. در تمامی سردخانه‌ها باید از عایق مناسبی استفاده شود تا نه تنها از بیرون رفتن هوای سرد درون سردخانه جسد جلوگیری شود، بلکه میزان مصرف انرژی بتوان را کاهش داد.

فرآیند عایق کاری سردخانه جسد از تزریق سوم پلی‌اورتان و یا قالب‌های پلیمری انجام می‌گیرد. عایق‌ها به دلیل ویژگی‌های ساختاری که دارند، هیچ موقع تحت شرایط دمای محیط قرار نمی‌گیرد، در نتیجه از تبادل دما بین داخل و بیرون سردخانه مرده می‌توانند جلوگیری کنند.

ترموستات

ترموستات سردخانه مرده وظیفه محافظت از ساختار مکانیکی سردخانه را بر عهده دارد. وظیفه ترموستات کاهش میزان مصرف برق بوده و بدین ترتیب عملکرد دستگاه را بهتر می‌کند. زمانی که دمای داخلی کابین تامین شود، باعث اتوماتیک شدن کندانسور خواهد شد و زمانی که دمای کابین بیشتر شود، سیستم سرماساز شروع به کار خواهد کرد.

سیستم کنترل دمای کابین

سردخانه‌های جسد به سیستم کنترل دما مجهز هستند. این سیستم کنترل کمک می‌کند تا دمای داخلی کابین‌ها بیشتر نشود و مقدار آن را در حالت ثابت و کنترل شده نگه می‌دارد.

نشانگر دیجیتال

برای آنکه کاربر بتواند از دمای داخلی کابین به وضوح اطلاع داشته باشد، نیاز به یک نمایشگر می‌باشد. معمولا بر روی بدنه سردخانه جسد از یک نمایشگر دیجیتالی استفاده می‌شود که با کمک آن می‌توان دمای داخل کابین را تحت نظارت در آورد.

برانکارد

همانطور که می‌دانید در داخل کابین‌ها برانکاردی وجود دارد که به کمک آن می‌توانید به راحتی اجساد را جابجا کرده و حمل کنید. عموماً جنس برانکاردها از نوع استیل بوده و شما می‌توانید با خیال راحت بعد از هر بار استفاده آن را ضدعفونی کنید. عموماً برانکارد سردخانه جسد به چرخ‌هایی مجهز است تا در هنگام جابجایی مشکلی پیش نیاید.

کابین و درب کابین

وقتی صحبت از کابین سردخانه میت می‌شود، در واقع محلی است که میت را در داخل آن نگهداری می‌کنند. معمولا کابین سردخانه جسد به برانکارد مجهز بوده و دیواره‌هایی از جنس استیل دارد. برای آنکه دما را در قسمت داخلی کابین تحت کنترل داشته باشید، نیاز به یک فن دمنده دارید. همچنین برای قرار گرفتن راحت جسد در داخل کابین بهتر است که دربی برای آن اختصاص داده شود. بدنه سردخانه‌ جسد کاملاً ایزوله شوده و به دستگیره مجهز شده‌ است.

دمای استاندارد سردخانه

مسلم است که یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های هر سردخانه جسد توانایی تولید سرما است. به طور کلی سردخانه‌ها باید به تجهیزاتی مجهز باشند تا بتوانند سرمای لازم در آن‌ها را ایجاد کنند. توانایی تولید سرما در هر سیستم سردخانه جسد به اندازه، تعداد کابین و مدت زمان نگهداری آن بستگی دارد. بر همین اساس است که سردخانه‌ها را به انواع مختلفی تقسیم بندی می‌کنند.

یک نوع از تقسیم بندی‌های رایجی که در این زمینه انجام گرفته است، تقسیم بندی بر اساس مدت زمان نگهداری اجساد است. به همین منظور سردخانه‌ها را به دو دسته بلند مدت و کوتاه مدت تقسیم بندی کرده‌اند. هدف از طراحی و ساخت سردخانه‌های کوتاه مدت جهت نگهداری اجساد در بازه زمانی کوتاه است.

عمدتاً این گروه از سردخانه‌ها قادر هستند اجساد را در بازه دمایی بین مثبت ۵ تا منفی ۵ درجه سانتیگراد نگهداری کنند. نوع دوم از سردخانه‌هایی که می‌خواهیم به آن‌ها اشاره کنیم سردخانه‌های طولانی مدت هستند. این قبیل سردخانه‌ها می‌توانند دمای منفی ۲۰ درجه سانتیگراد را تولید کنند.

در این قبیل سردخانه‌ها اجساد بدون آنکه یخ بزنند به حالت سالم باقی می‌مانند. امروزه شرکت‌های تولید کننده سردخانه جسد با پیشرفت تکنولوژی سعی کرده‌اند محصولاتی با کیفیت‌های بالاتر و با کارایی بیشتر تولید کرده و به دست مصرف کنندگان برسانند.

قابلیت شستشو سردخانه

همانطوری که می‌دانید کارایی اصلی سردخانه جسد در قرار دادن اجساد است و بدین منظور باید بتوانند سرمای لازم را تولید کند. سرمای تولید شده توسط سردخانه‌ها باید به گونه‌ای باشد که از یخ زدن اجساد جلوگیری کرده و مانع از تجزیه آن‌ها شود. به همین خاطر است که دستگاه‌ها در حین تماس با اجساد دچار کثیفی شده و آلودگی‌های زیادی بر روی آن‌ها ایجاد می‌شود. بنابراین لازم است که سردخانه‌ها بعد از هر بار استفاده به طور کامل شستشو شده و ضدعفونی گردند.

وجود سردخانه‌هایی با جنس استیل و یا گالوانیزه شرایطی فراهم می‌آورد تا بدون هیچ گونه آسیبی به ساختار بدنه امکان شستشوی آن مهیا شود. جنس استیل و گالوانیزه خاصیت ضد زنگ و ضد پوسیدگی دارد. بنابراین شما می‌توانید به راحتی بدنه سردخانه جسد بیمارستانی را شستشو داده و کاملاً ضد عفونی کنید.

همانطوری که می‌دانید سردخانه‌ها از دو جداره تشکیل شده‌اند. جداره بیرونی و جداره داخلی که هر دوی آن‌ها باید از جنس استیل و یا گالوانیزه باشند. مخصوصاً بخش داخلی سردخانه جسد باید دوام بیشتری داشته باشد. عموماً استیلی که در ساختار بدنه سردخانه به کار گرفته می‌شود از جنس استیل ۳۰۴ است. استیل مقاومت بسیار بالایی در برابر زنگ زدگی دارد و هیچگونه تغییری در فرآیند شستشو مشاهده نخواهید کرد.

مشخصات فنی سردخانه تک،دو،سه و چهار کابین انعکاس

حرف آخر

امروزه وجود سردخانه جسد در بسیاری از مراکز از جمله بیمارستان‌ها، روستاها، غسالخانه‌ها و پزشکی قانونی واجب و ضروری است. مخصوصاً در مناطق دور افتاده و روستایی با توجه به تعداد جمعیت موجود باید از سردخانه‌های تک کابین، دو کابین و یا سه کابین استفاده شود.
گروه ماشین سازی انعکاس شرایطی را فراهم آورده تا مشتریان بتوانند به راحتی و در کمترین زمان محصولات مد نظر خود را سفارش داده و تهیه کنند. شما از طریق شرکت انعکاس می‌توانید سردخانه جسد دلخواه خود را با بهترین کیفیت و برترین تجهیزات تهیه کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دیگر سردخانه های صنعتی مقاله منتشر شده ما در سایت ویرگول را مطالعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منوی اصلی

Call Now Button