جستجو کردن
Close this search box.
جستجو کردن
Close this search box.

سردخانه کامیون

سردخانه کامیون انعکاس

سردخانه کامیون چیست؟

گروهی دیگر از سردخانه‌ هایی صنعتی که تولید می‌شود، مربوط به سردخانه کامیون است. سردخانه‌ کامیون در واقع یک نوع اتاق یخچالی هستند که بر روی شاسی کامیون سوار می‌شوند. این اتاق‌ها در ابعاد مختلفی ساخته می‌شوند که کاملاً به ابعاد شاسی کامیون بستگی دارد.
ظرفیت‌ها و حجم‌های اتاقک یخچالی کامیون با گذشت زمان از نظر شکل ظاهری تغییرات زیادی پیدا کرده است.

سردخانه کامیون

سردخانه کامیون‌ کاملاً ایزوله بوده و هیچگونه میکروبی نمی‌تواند به داخل آن‌ نفوذ کند. این سردخانه‌ها دارای ویژگی‌های بسیار زیادی هستند. دمای آن‌ها به هیچ عنوان تغییر نمی‌کند که این از ویژگی‌های بسیار بارز سردخانه‌ کامیون است. شما می‌توانید سردخانه‌ کامیون را برای مصارف مختلف استفاده کنید.

ساختار سردخانه

کندانسورهای سردخانه کامیون یک سری قطعات فلزی هستند که به شکل لوله‌های پیچ خورده ساخته می‌شوند. درون کندانسورها مایعی با تکنولوژی بالا وجود دارد که می‌تواند نقش خنک کننده کندانسور را ایفا کند. ساختار ساندویچ پانل در این نوع کامیون‌ها به صورت لایه‌ای بوده که از فوم تولید شده و لایه دوم آن‌ها جنس پلی اورتان دارد. لایه سوم آن‌ها از پشم شیشه و سایر مواد عایق دیگر تشکیل شده است.

ساندویچ پانل‌های سردخانه کامیون در دو نوع دیواری و سقفی تولید می‌شوند. لایه‌های عایقی آن‌ها با همدیگر متفاوت می‌باشند. سردخانه کامیون‌ یخچالی دارای برق سه فاز بوده و می‌تواند دما را از صفر تا ۳۵ درجه تنظیم کند. معمولاً سردخانه کامیون برای حمل بستنی و انواع مختلفی از مواد غذایی استفاده می‌شود که باید در دماهای پایین نگهداری شوند.

انواع سردخانه کامیون

معمولاً سردخانه کامیون‌ها به دو گروه دیفراست و بدون دیفراست تقسیم بندی می‌شوند. سردخانه‌های دیفراست‌دار معمولاً برای ماشین‌هایی مناسب هستند که درب آن‌ها به دفعات زیادی باز و بسته می‌شود. عموماً از این ماشین‌ها برای حمل مواد غذایی که مرطوب بوده و بخار دارند استفاده می‌کنند. استفاده از سردخانه‌های دیفراست‌دار بیشتر در مناطقی با آب و هوای مرطوب و شرجی متداول است.

گروه دوم سردخانه‌های بدون دیفراست هستند که بر روی کامیون‌ها نصب شده و بیشتر برای باربری مواد بدون بخار استفاده می‌شوند. عمدتاً محصولات غذایی که به دمای بالای صفر نیاز دارند، درون این سردخانه‌ها جابجا می‌شوند. این قبیل یخچال‌ها می‌توانند مواد غذایی با دمای زیر صفر را نگهداری کنند. به همین خاطر برای جابجا کردن ماهی، گوشت یخ زده و مرغ یخ زده بسیار استفاده می‌شوند.

نکات لازم در استفاده از سردخانه کامیون

زمانی که شما از سردخانه کامیون‌ها استفاده می‌کنید، باید به یک سری نکاتی توجه داشته باشید تا بتوانید انجام این کار را به بهترین شکل ممکن به سرانجام برسانید. مهمترین نکته‌ای که در این مورد باید به آن توجه کنیم آن است که قبل از قرار دادن بار خود در داخل سردخانه در ابتدا باید محیط یخچال را به طور کاملا استریلیزه، بهداشتی و تمیز کنید. تا حد امکان مانع از ورود افراد متفرقه به داخل سردخانه‌ها شوید.

سعی کنید دمای درون تونل انجماد متحرک توسط یک کارشناس مجرب تنظیم شده و مورد تایید او قرار بگیرد. دمای داخل یخچال را باید همواره ثابت نگه دارید، به همین خاطر بهتر است که از یک دماسنج در درون سردخانه‌ها استفاده کنید. سعی کنید مواد غذایی تا حد امکان با کف سردخانه‌ها برخورد نکند.

سردخانه پشت کامیون

اگر بتوانید نکات گفته شده را به خوبی رعایت کنید، باعث می‌شود که بار شما به سلامت به مقصد رسیده و هیچ مشکلی پیش نیاید. شما می‌توانید انواع بارهای فاسد و در معرض خراب شدن از جمله مواد غذایی پروتئینی، محصولات لبنی، انواع داروها و واکسن‌ها، میوه و سبزیجات و مواد پروتئینی چون گوشت، همچنین نمونه‌های خون را توسط این ماشین‌ها در بین شهرها جابجا کنید.

تنظیم دما در دست شما است و می‌توانید آن‌ها را به گونه‌ای تنظیم کنید که از فاسد شدن مواد جلوگیری کند. امروزه در کشور ایران حمل بار یخچال کامیون گسترش زیادی پیدا کرده است. بسیاری از کارخانجات و تولید کنندگان محصولات کشاورزی برای آنکه بتوانند محصولات خود را به درستی به دست مصرف کنندگان برسانند، از سردخانه کامیون استفاده می‌کنند.

ویژگی‌های سردخانه کامیون

سردخانه کامیون دارای یک سری ویژگی‌ها و مزایایی است که باعث شده توجه بسیاری از صاحبان کسب و کار و تولید کنندگان را به خود جلب کند. این تجهیزات به درب‌های کشویی مجهز هستند که باعث می‌شود انواع مختلفی از مواد غذایی منجمد شده از انبار تا مرکز پخش بهتر جابجا شوند.

سردخانه کامیون دارای کمپرسی با قدرت ۳ اسب بخار بوده و به صورت دو مرحله‌ای کار می‌کند. این سیستم‌ها دارای شاسی از جنس ناودانی فابریک هستند. تمامی سردخانه‌های یخچالی به اواپراتور و کندانسورهای سفارشی مخصوص تونل انجماد متحرک پرتابل مجهز هستند.

همچنین تمامی سردخانه کامیون به تابلو برق هم مجهز می‌باشند. بدنه داخلی و خارجی این سردخانه‌ها از جنس ورقه پیش رنگ شده است. این سیستم‌ها دارای چراغ‌هایی در قسمت بیرونی و قسمت داخلی هستند. همچنین به سپر اختصاصی ضربه گیر مجهز شده‌اند.

عایق‌بندی این تجهیزات به صورت فوم خارجی تزریقی می‌باشد. کلاف بیرونی و داخلی آن‌ها از نوع آلومینیوم اختصاصی است. برای دور درب پی‌وی‌سی در دو رنگ و به صورت نرم و سخت نصب می‌شود. این تجهیزات در دو نوع سردخانه زیر صفر درجه و سردخانه متحرک بالای صفر قابل سفارش هستند که انتخاب هر کدام بسته به مواد غذایی مورد نظر شما دارد. شما می‌توانید با استفاده از دستگاه دیجیتال دمای اتاقک را به خوبی تنظیم کنید.

کندانسور اتاق حمل با سردخانه کامیون

در سردخانه کامیون از کندانسور استفاده می‌شود که یک قطعه فلزی از جنس لوله دارد و حالت پیچیده‌ای از آن را می‌توان مشاهده کرد. درون لوله از یک نوع مایع خنک کننده پر شده است که با تکنولوژی بالا آن را می‌شناسیم.

اجزای اصلی کامیون یخچالی

کامیون یخچالی و یا سردخانه کامیونی از اجزای مختلفی ساخته می‌شود که عملکرد بهتر هر کدام از این اجزا بر نحوه کارکرد درست آن می‌تواند تاثیر مطلوبی داشته باشد. با ما همراه باشید تا این اجزا را به شما معرفی کنیم.

کانتینر

بخشی از سردخانه یخچال که نقش بسیار بزرگی در این مجموعه ایفا می‌کند، کانتینر می‌باشد که از اجزای مختلفی تشکیل شده است. شرکت تولید کننده کانتینرها باید بتوانند به صورت کاملاً اصولی فرآیند عایق‌سازی آن‌ها را انجام دهند. اگر عایق کاری کانتینرها به خوبی انجام بگیرد، می‌تواند در مقابل خارج شدن سرما مقاومت خوبی داشته باشد.

همچنین اگر به هر طریقی سرما به سمت بیرون از سردخانه‌ها انتقال پیدا کند، وجود کانتینرها باعث می‌شود که مواد فاسد شدنی دیرتر خراب شود و کیفیت خود را تا حد زیادی حفظ کند. اغلب اوقات ضخامت و قطر دیواره‌های سردخانه کامیون یخچال‌دار نسبت به کامیون‌های معمولی بیشتر است. تولید کنندگان و سازندگان اتاق‌های یخچالی آن را به گونه‌ای مناسب عایق کاری کرده‌اند تا از ورود هوای گرم به داخل اتاق‌ها جلوگیری کنند.

کانال هوا

اغلب اوقات کانال هوا برای عبور دادن هوا در داخل سردخانه کامیون‌ها قرار داده می‌شود به همین خاطر است که کف اتاق به چندین مجرای کانالی مجهز می‌شود تا از تبادل هوا بین داخل و خارج کانتینرها جلوگیری کند.

شاسی

شاسی یخچال‌ها همانند اسکلت ساختمان‌ها عمل می‌کند. اغلب اوقات آن را از جنس فولاد می‌سازند تا مقاومت آن را چندین برابر کنند. جنس فولاد شاسی‌ها باعث می‌شود که در مسافت‌های بسیار طولانی برای بدنه یخچال مشکلی پیش نیاید.

سرد کن

سردکن و یا چیلر دستگاهی است که وظیفه آن سرد کردن فضا می‌باشد. چیلرها در تریلی‌های یخچال‌دار وظیفه سردسازی را به عهده دارند تا بدین طریق و با خنک کردن فضای داخلی کابین از فاسد شدن مواد غذایی جلوگیری کنند. محل قرارگیری چیلر در سردخانه کامیونی در قسمت بالایی کابین خودرو است.

در برخی مواقع لازم است که چیلرها یک منبع سوخت جداگانه‌ای داشته باشند تا در هنگام بار زدن اولیه انرژی لازم برای کارکرد آن‌ها وجود داشته باشد. نکته مهمی که در سردخانه کامیون‌ها وجود دارد آن است که دمای بار و دمای محیط خارجی را در نظر می‌گیرند و بر اساس آن اقدام به تهیه کردن یک باک گازوئیل پر می‌کنند.

اغلب اوقات شرکت‌های سازنده چیلرها صفحه نمایشی در داخل کابین‌ها تعبیه می‌کنند. وظیفه صفحه نمایشگر، نشان دادن مقدار دمای بار است تا بدین طریق بتواند کنترل بهتری انجام دهند. جدا از آن این صفحه نمایش نوع چرخه دما را هم نشان می‌دهد که به کمک آن راننده می‌تواند دمای داخل کابین را به آسانی تنظیم کند.

ضخامت دیواره های سردخانه کامیون

دیواره‌های سردخانه‌ کامیون باید دارای ضخامت معینی باشند تا بتوانند فرآیند عایق‌کاری را به صورت اصولی به انجام برسانند. به طور کلی ضخامت دیوار، کف و سقف با همدیگر تفاوت‌های اساسی دارد و بنا به نوع اهمیتی که دارند، این ضخامت‌ها تعیین خواهند شد.

به طور کلی ضخامت بدنه سردخانه‌ کامیون در تمامی قسمت‌ها ۹۰ میلی‌متر است. قسمت سقف سردخانه کامیون نیز همانند دیواره‌ها ضخامت ۹۰ میلی‌متر دارد. اما ضخامت در قسمت کف در حدود ۱۱۰ میلی‌متر برآورد شده است. مقادیر گفته شده میزان استانداردی از ضخامت دیواره‌ها هستند که باعث می‌شود دما را تا حد مناسب و نرمالی نگه دارند.

سردخانه پرتابل کامیون

متعلقات سردخانه کامیون

سردخانه کامیون دارای متعلقات مختلفی است که وجود آن‌ها در این سیستم واجب و ضروری است که از آن جمله می‌توانیم به جعبه ابزار مخصوص، یونیت مخصوص خنک کننده اتاق، سپر همراه جهت محافظت از بدنه و گلگیرهای اضافی که معمولاً دو جفت هستند اشاره کنیم. درب بغل اتاق ماشین در دو مدل درب کوتاه فایبرگلاس طراحی می‌شود. درب بلند اتاق از جنس بدنه خود اتاق ساخته شده است.

لایه‌های مختلف سردخانه کامیون

ساندویچ پانلی که در ساختار سردخانه‌ها به کار می‌رود، دارای لایه‌های متفاوتی است تا بتواند فرآیند عایق کاری ساختمان‌ها را به خوبی اجرا کند. لایه میانی ساندویچ پانل‌ها از فوم ساخته شده‌اند و لایه‌های دیگر از پلی اورتال، پشم سنگ و مواد دیگر ساخته می‌شود. قسمت درب عقب سردخانه یخچالی به صورت دو لنگه بوده و این درب روی سه لولا با ضخامت ۸ میلی‌متر به حرکت در می‌آید. جنس آن از چوب چند لایه بوده و عایق بندی پی‌وی‌سی با لاستیک مخصوص را به همراه دارد.

جمع‌بندی

در مطالب بالا سعی کردیم در ارتباط با انواع حمل بار یخچال و سردخانه‌هایی که بر روی ماشین‌ها وجود دارد نکات مهمی را ارائه دهیم. قیمت حمل بار یخچال‌ها به عوامل متعددی بستگی دارد. حمل بار در مسافتی که خودرو طی می‌کند، همچنین میزان مصرف سوخت، حساسیت نوع بار و سفارش مشتریان قیمت‌های متنوعی خواهد داشت.

تمامی موارد ذکر شده جز عوامل بسیار مهم و تاثیرگذار هستند که در تعیین قیمت حمل بار می‌توانند تاثیر داشته باشند. این موضوع را بدانید که سردخانه کامیون فقط برای حمل کردن مواد غذایی محدود نمی‌شود. بسیاری از گیاهان، محصولات آرایشی و دارویی و دخانیات را می‌توانید از طریق این ماشین‌ها جابجا کنید. افراد بسیاری هستند که از سردخانه کامیون برای توسعه دادن تجارت خود استفاده می‌کنند تا بتوانند محصولات خود را در فصول مورد نظر، با دما و رطوبت لازم را حفظ کنند.

گروه ماشین سازی انعکاس سعی داشته بهترین نوع از سردخانه‌ها را در اختیار مشتریان قرار دهد. شما به راحتی از طریق وب سایت شرکت انعکاس می‌توانید اقدام به ثبت سفارش محصولات کنید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله منتشر شده ما در سایت ویرگول را مطالعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منوی اصلی

Call Now Button