جستجو کردن
Close this search box.
جستجو کردن
Close this search box.

انواع بتن و آشنایی با نوع و کاربرد هرکدام

انواع بتن

مقدمه

شرکت انعکاس با هدف تولید و عرضه محصولات با کیفیت با رده A جهانی در زمینه محصولات حرارتی  و تزیینی و صنایع انواع بتن آماده و بتن می باشد.

گروه ماشین سازی انعکاس با بیش از 10 سال سابقه با تیم کارشناسی مجرب درتولید محصولات حرارتی و ماشین الات کشاورزی با گارانتی و خدمات پس از فروش سراسری با چشم اندازی بلند مدت و هدفمند طی سال های آتی به عنوان فروشگاه مرجع در صنایع و تولیدات دانش بنیانی می باشد.

آشنایی با انواع بتن

معمولا یکی از شروط لازم براي حضور پرشور  در عرصه هاي بین المللی،ضرورتهای  موجود در  يك پروژه بهینه سازی  در مصارف منابع های  مختلف در كشور می باشد.  

درمیانه های آن معمولا، صنعت ساختمان سازی ،به عنوان  يكي از صنايع بزرگ و انرژي بر در كشور محسوب و از طرفي که  اين صنعت بزرگ، بعنوان يكي از اصلي ترين و مهم ترین اصول صنعتي شدن هر كشور در امر توسعه و رشد مطرح می باشد.

 با توجه حساسیت موضوع در خصوص اين صنعت و  همچنین بهبود  عملکرد و توسعه و رشد آن باید به اهميت ويژه  آن نیز موقوف باشیم.

 معمولا صنعت ساختمان به چند  صورت مستقيم با 6 صنایع زيربنايي مهم کشور ارتباط تنگاتنگی دارد.  توجه به این نکته که رونق این صنعت همواره باعث رشد و توسعه  صنايع ديگرمی باشد.

  كشور  عزیزمان ایران نیز  در این راستا هم اكنون به عنوان يكي از كشورهاي ثروت مند و در عین حال در هرحال توسعه  شاهد سرمايه گزاری های  عظيميدر اين صنایع، شامل ساخت  پروژه های مسكوني و همچنين سازه ها ی مستحکم و تأسيسات مهم  زيربنايي است.

 هنگامی اين روند رو به رشد ادامه می باید که سياست هاي کلان و برنامه توسعه

كشوری، نيازمبرم  به صنایع  با روند افزایشی خواهد داشت.

در اصل  بتن ملی  به عنوان  یکی از پرمصرف ترين مواد ساختماني شناخته وبه عنوان یک  ماده نوین ساختماني قرن ناميده مي شود. طبق آمار رسمی در دنيا به ازای هر يك نفر، 1000 کیلوگرم بتن ملی  در یک سال به مصرف می رسد. به جرات می توان اذعان کرد  بيش از 6 ميليارد تن در یکسال تولید می شود.

بتن

به زبان ساده بتن یک ماده ی چسبنده که عموما حاصل  یک سری فعل و انفعالات سیمان هیدرولیکی و آب  آشامیدنی می‌باشد.

 معمولا امروزه چنین تعریف تخصصی از بتن  که  شامل یک طیف بسیار وسیعی از محصولات  بتن می‌شود.

نحوه تولید بتن تهران ممکن است در اثر حرارت، بخار آب، خلا، فشار هیدرولیکی و متراکم کننده ‌ها استفاده شوند.

 معمولا با گسترش و پیشرفت علم و دانش و همچنین  پیدایش تکنولوژی بسیار در قرون اخیر، شناخت هر چه بهتر  بتن اصفهان و خواص آن نیز رشد قابل ملاحظه ای دارد، به طوری که امروزه شاهد کاربرد نوع های متفاوتی از  بتن با مصالح متفاوت هستیم.

عموما هر یک خواص و کاربرد به خود را دارد.

در حال حاضر انواع متفاوتی  از سیمان که شامل پوزلان، سولفور، پلی مر ، الیاف متفاوت با افزودنی های مجاز و  متفاوتی که  هستند، تولید می شوند.

 همچنین می توان تولید انواع   با استفاده از یک  حرارت مجاز، بخارها، اتوکلاو ها ، تخلیه هوا و  فشار هیدرولیکی ویبره قالب انجام پذیرد.

ادامه

با توجه به  در دسترس بودن مصالح  دوام زیاد و  همچنین نیاز به ساخت فراوان سازه های بتن مانند  چون ساختمان ، سازه ، سد  این ماده ترکیبی را  را بسیار پر مصرف است.

حدود سه تا چهار دهه در ایران کاربرد این ماده  مقاوم را در شرایط خاصی را مورد استقبال همگان قرار میگیرد.  با اینکه امروزه با پیشرفت علم و دانش و فناوری روز  مشخص است  که صرف توجه به مقاومت برای مطرح کردن  بتن  خشک برای محیطهای و مکان های متفاوت و کاربرد های متفاوت تر  نمی تواند.

 بنابراین  در درازمدت در سازه بتن  ایجاد می شود. مشاهده خرابی های با عوامل فیزیکی و همچنین شیمیایی در ها در اکثر نقاط دنیا و همچنین  با شدت بیشتر در کشور های در حال توسعه مانند ایران، افکار و اذهان عمومی  را به سمت طرح  هایی که بتن را با ویژگی خاص با مقاومت بالا لازم سوق میدهد.

انواع بتن

ادامه

باید به این نکته توجه نمود که سيمان  های هر چه از نوع های متفاوت باشند باز از مهمترين جزو اين ماده بتنی  از لحاظ مصرف و  انرژي محسوب میشود.

با توجه به اينكه توليد سالانه سيمان در كشورایران معمولا  به بيش از 70 ميليون تن می رسد.اما شواهد نشان می دهد.

  سرانه سالیانه  مصرف سيمان در كشومان  نيز از 220 كيلوگرم در سال  حتی به  بيش از 800 كيلوگرم می رسد. که این رقم قابل توجهی می باشد. بر اين اساس سرانه توليد بتن در کشور  ايران، حداقل چند  برابر بيشتر از سرانه متوسط جهاني تولید  انواع بتن  را داریم.

نوعی از  بتون ها

کاربرد بتن های  ساختمانی برحسب نوع به چند دسته زیر تقسیم می شود

 بتن معمولی

عموما نوع بتن آماده حاصل اختلاط  از سیمان پرتلند و  ماسه، گراول و آب است.

این بتن ملی  به همراه آرماتورها  و یا بدون آن که  در این  سازه ها، راه و پی به کار می روند.

نسبت  های مخلوطی گراول ، ماسه ها و سیمان پرتلندی  این بتن آماده ها از نسبت  1:1:2 قدرتمند ترین اختلاط ها  تا نسبت  1:3:6 (بتن آماده مگر شالوده یا به عنوان بتن های بستر فونداسیونی در تغییر می باشند.

سنگ دانه ها و سیمان  معمولی ها تیپ 1 تا 5 پرتلندی و با چگالی  ۲۵۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب می باشد.

بتن سازه ها

بتن آماده سازه ها عموما  بتنی است که می تواند برای اعضا بار بر سازه می شود. وزن مخصوص این انواع بتن ها  در حالی که پک باشد حدودا 2400 kg/m3  و باید مقاومت و دوام  بالایی داشته باشد.

 بتن مسلح

بتن آماده مسلح یا به عبارتی  بتن آماده آرمه معمولا به  انواع بتن مسلح  با میل گرد گفته می شود. برای مسلح بتن از میل گرد  تقویت شبکه توری تقویتی، صفحه های فلزی یا الیاف تقویت استفاده می شود.

تا بدین صورت از طریق نیروی کششی به بتن وارد نیست.

 و سبب ترک خوردگی و در نهایت خردایش بتن نشود.

بتن ها پیش تنیدگی

بتن آماده  پیش تنیده ها بتن ملی  در این قسمت از عضوهایی که  تحت تاثیر تنش های کشش قرار گیرد. از ابتدا تحت فشارهای جانبی  قرار می دهند.

چون زیر بار وارده های بتن ملی  هیچگاه به تنش کشش نمی افتد.

هدف اصلی، محدود بودن تنش کششی ترک ناشی تحت تاثیر بارهای وارد بر  عضو می باشد.  انواع بتن ملی  جسمی است که مقاوم در برابر فشار، ولی مقاومت آن ها در مقابل کشش بسیار کم می باشند.

 معمولا می توان با وارد شدن به  فشار  از طرف بتن، کشش های ایجاد شونده در اثر بار های مرده و بارهای زنده در  عضو بتن کاهش و در نتیجه مقاومت و دوام آن را افزایش می دهد.

نوع بتن درجا

این نوع بتن نیز مانند بتنی است که در محل های مصرف به صورت دایم  خود ریخته و خشک  می شوند. این روش ها به صورت متداول ترین روش اجرایی در سازه  انواع بتن باشد.

نوع بتن ساده ای حجیم مانند

بتن آماده ساده معمولا  به  انواع بتن آماده که بدون آرماتور می گویند. از این بتن عا در بتن ریزی های حجیم مانند شالوده  سد، ساخت دیوار حائل وزنی استفاده می شود.

 بتن بستر مگر

از این بتن به عنوان فیلر کردن در کارهای غیر از  سازه و یا به عنوان یک لایه محافظی بتن آماده سازه در برابر  نفوذ ماده های موجود در خاک های بستر شالوده که برای بتن ملی مضر است استفاده می شود.

 

 بتن های  پیش ساخته

 به شکل کنترلی به عمل  و به هنگام برای نصب نهایی محل کارگاه منتقل می شود. در این فرآیند ها می توان بتن با کیفیت بالا قالب و مقاومت نهایی و قیمت نسبتا پایین ساخت. این روش ها برای تولید دال و همچنین بلوک ، جدول های راهسازی و پی نرده ها حصاری و همچنین تیرها در پل  و دیوار ها و همچنین کار می رود.

نوع بتن ها خلا

این نوع از بتن ها بتنی  است که دارای درصد آب بتن آن خیلی بالا باشد.

 تا کارایی لازم برای آن فراهم کند. و بدین گونه انواع بتن ملی به هنگام سفت شدن  مقاومت و دوام بالاتری  بدست می آورد.

نوع بتن پمپ

بتن پمپ ها بتنی است که از میکسرهای  به محل پروژه توسط لوله منتقل می شود. بتن از میکسرها  به قیف مورد نظر  و از آنجا وارد پمپ  که با اعمال نیروها بر آن سبب حرکت به جلوی بتن ملی در لوله های آن می شود.

 معمولا  قطر لوله 100-150 mm می باشد.

و با این روش انواع بتن را می توان تا فاصله افقی حدودا شصدوپنجاه متریاز فاصله عمودی حدود پنجاه متری یا بصورت ترکیب مانند از دو اندازه پمپاژ کرد.

بتنی که پمپ آن لازم است درصد حجم آب آن بالا است. تا خواص روانی بتن ها را بهبود بخشد. اگر بتن ملی با مقاومت هر چه  بالاتر مورد نیازتر باشد.

 بتون های تنیده

از این روش ها در تولید منبع ها و لوله هایی که به صورت بتنی استفاده می شود. بتن ملی و بتن آماده  تحت اثر های عمل سانتر یفیوژ به جداره ها  قالب پرتاب و یک دیواره  سفت و سخت متراکم نفوذناپذیر بوجود می آورد.

 بتن های حاضری

بتنی می باشد که در کارخانه های  انواع بتن تئلید و معمولا وسط تراک میکسر ها به کارگاه حمل می شود.

در این انتقال ها منبع استوانه ای به بتن تازه در آن  و به صورت مداوم از زمان بارگیر تا تخلیه آن انواع بتن در حال چرخی می باشد. مشخصات اختلاط بتن  مصرف کننده قبل از اینکه  باید به توافق دو طرف رسید.

 معمولا آن  حاصل با کیفیت  بالا می باشد.

 لایه های ضد آب را می توان با بکار گیری اسپری های لاک الکلی به وجود آورد.

 یا با اجرای یک لایه های پوششی قیری یا آسفالت ها روی سطح بتن ملی و یا به کار بردن کربنات سدیم و یا سیلیکاته سدیم محلولی فراهم گردد.

بتن های آب بندی  را هم می توان از طریق ساخت انواع بتن های متراکم و  با روش کنترل کیفیت برای جلوگیری از  از وارد شدن آب یا هوا تولید کرد.

بتن هایی که به این روش تا حدی کافی آب بند و قابل استفاده برای مخازن آب می باشند.

نوع بتن ها خیلی متراکم

بتن ملی  خیلی متراکم  عموما در ساخت دیوار حفاظت نیروگاه  اتمی و همچنین  وزنه تعادل و دیواردریایی ها  با استفاده از یک مصالح سنگی متفاوت به کار می روند.

 مصالح مصرفی شامل کانی باریت و همچنین  هماتیت  و یا  ساچمه آهنی و ساچمه سربی و فولادی می باشند.

نوع  بتن الیافی

در ساخت انواع بتن ها  از نوعی  کامپوزیت ها به عنوان یک فناوری نو در صنعت ساخت استفاده می شوند. از جمله موادهای جدیدی که جایگاه ویژه و همچنین در ساخت و ساز به خود اختصاص افزودنی مجاز  بتن و الیاف تقویت کننده می باشند.

 این ماده ها باعث بهبود خواص مطلوب و کیفیت  بتن، همچون مقاومت و دوام آن می گردد و در بعضی موارد با کاهش وزن انواع بتن های معمولی ، مصالح بسیار سبکی را در اختیار  راه مهندسین بنا قرار می دهد.

عموما ضخامت نهایی بتن الیاف ها  در برابر بار استاتیک و داینامیک و ضرایبی اطمینان بسیار بالا برخوردار است.

 در سازه زیرزمینی که در معرض عواملی چون آب های جاری  و رطوبت زیاد و خوردگی بالا قرار دارند اهمیت بیشتری  دارد. این  مواردی که انواع بتن الیاف در برابر

داینامیکی مانند زلزله ها و ضربه ای که  به دلیل خواص جذب انرژی های مناسب عملکردی مناسب از خودش نشان می دهد.

بکارگیر بتن های غیر مسلح به علت ترددی بغیر از سازه وزن عملا کاربردی چندان ندارند. این عیب ها عمده بتن ملی در عمل با مسلح شدن بوسیله میلگرد فولاد یا آرماتوری برطرف می شود.

ادامه

اما از آنجا که آرماتور  ها بخش کوچک از مقطع را تشکیل می دهند.

 تصور این که مقطع بتن ملی یک مقطع ایزو و هموژنی است.  که ارقام چندان صحیح نخواهد بود.

بتن های الیافی انواع بتن سخت با مقاومت و دوام و عملکرد بالا در مصالح اختلاطی آن مقدار تار کوتاه به کار می رود.

 روش  زیاد برای تقویت و دوام  بتن وجود دارد که شامل استفاده از شیش ها و مواد  نایلونی ، می شود. علاوه بر مقاومت و دوام های  بالا، در برابر ضربه های  نیز مقاوم می باشد. امروز با  استفاده از این نوع بتن ها  به جهت کاهش عدم  ترک در روسازی ها به گسترش می باشد.

 مانند الیاف های طبیعی سیزال یا الیاف های نارگیلی  که در آن صورت استرند های  به طور طبیعی به صورت دسته الیاف سلولز شامل های فضا بین حفره های سلولی داخل جداره الیاف می باشند.

معمولا این ها می توانند مصنوعی باشد. الیاف شیشه های  که در آن صورت هر یک استرند می توانند تا چندین را شامل شود.

این تثبیت کننده  های میانی بر اساس هیداسیون طراحی و تولید می شوند. دوام را بهبود می بخشد.

انواع بتن

 نوع بتن سبک

ساخت های  آن یا به جای گراول  و ماسه و  از دانه  متخلخل مانند پامیس  (سنگ پا) یا پوکه  و یا با روش شرایطی را فراهم می آورند.

حجم انواع بتن افزایش و وزن ویژه آن گونه  بتن 33 تا 50 درصد  چگالی  بتن ملی معمولی است.

بتن با چگالی  ۸۰۰ کیلوگرم نیز ساخت، که بر آب شناور بماند.

 این بتن ملی بیشتر برای نما ها ، دیوارحایل ، سقف کاذب و جاهایی که مقاومت و دوام مطرح نباشد به کار می روند.

نوع بتن سنگین

از جمله انواع بتن است که کاربرد کسترده دارند. این انواع بتن ها جهت کاربری ها  در ساخت نیروگاه هسته ای  طراحی می شود.

  این گونه مصالح ها  به بتن های سنگینی به دلیل کاربرد دانه ریز فولاد و به شکل گروال و ماسه های سیلیسی در آن می باشد.

در ساخت آن گونه بتن ملی  به جای گراول  و ماسه های آرکوزی خرده  فولاد  چدن و یا باریم سولفات به کار می رود. ساخت اینگونه بتن نیز نیازمند فناوری خاصی دارد.

نشت هرگونه پرتو آسیبی مانند اشعه ایکس و اشعه  گاما و دیگر پرتوها پیشگیری می شوند.

چگالی ویژه  انواع بتن های سنگینی  6/۱ تا 7/۲ برابر بتن معمولی (۳۵۰۰ از ۶۰۰۰ کیلوگرم بر هر متر مکعب) است. که این رقم در مقایسه با رقم های دیگر بسیار چشمگیر است.

نوع  بتن شفاف

ازجمله مصالح  بخشی از پرتو  نور را از خود می گذراند.

اندازه  مانند شیشه ای می باشد استفاده از فناوری نانو امکان تولید انواع بتن شفاف را فراهم نموده است.

 تحولی عظیم در زمینه طراحی ساختمان و سازه شهری از قبیل ایجاد می نماید.

 این نوع بتن ملی  با افزودن فیبر  شیشه ای به مخلوط خرده سنگ، سیمان متفاوت با شیوه سنتی های  تولید  بتن ملی و  برای آن تولید می شود.

نوع  بتن شاتکریت و بتن های پاشیده.

آن بتن یا ملات با فشارها  و سرعت و دوام بالا بر روی یک سطح پاشید می شوند. تا عمل استحکام به خوبی پیش رود.

لایه تراکمی از  خود نگهدار و باربری ایجاد گردد.

وسیله  بسیار موثرتر و  اقتصادی برای کنترل های زمین، کارنظیر باز سازی سازه بتن و ساختمان قدیمی و همچنین ساخت پوشش  بتن نگهداری در تونل ها و  پایداری سازی شیب سنگی ها  و خاکی ها  و پایداری سازی بسیاری از سازه زیرزمینی توجه کرد.

نوع های  بتن خود متراکمی

  از مزایای دیگر  این بتن ها حداقلی تفاوت بین بتن ملی  آزمایشگاه بتن و کارگاه را می توان ذکر کرد.

 تفاوت های اساسی دارند چرا که در گذشته با افزایش  نسبت آب به سیمان این امر میسر و  مضرات زیادی برای انواع بتن را دارد.

 ولی در طرح اط ختلا بتن خود متراکمی میزان آب به سیمان های حذف و با استفاده از مواد افزودنی مجاز دیگر به بتن با روانی بالا می رسیم.

نوع بتن هوا زا

 بیش از 21 الی 30  درصد آن را هوا معمولی تشکیل می دهد. با استفاده از ترکیبات بتن ماده کف و فوم دار از پیش شکل  و مخلوط های پایه سیمانی ایجاد می شود.

نوع بتن غلتکی

بتن های غلتکی و  عیار سیمان زیاد می باشد.  در اجرا های سریع لایه رو سازی بزرگ راه  و پوشش  مشابه که مقاومت مکانیکی و حتی سایشی بالایی مورد نیاز است. مزیت اصلی این نوع ها در بتن ها، هزینه کمتری دارد.

نوع  بتن کریستالی ها

فناوری کریستالی ها معمولا دوام و مقاومت  ساختار بتن را بهبود و  هزینه ای نگهداری آن را پایین  و با محافظت انواع بتن ملی  در مقابل تاثیر های  ماده شیمی مهاجمی  طول عمر آن را افزایش می دهند. این عمل باعث کاهش هزینه های نگهداری و ساخت تولید بتن می شود. از این نوع می توان در پروژه های عظیم نیز استفاده نمود.

عموما  کیفیت کارایی افزایش و  بالای از راه کای با فناوری کریستال ها به نتیجه می رسد. زمان هایی  که  تکنولوژی کریستالی در بتن های معمولی استفاده می گردند.

نوع بتن اسفنجی

انواع بتن، بتنهای  اسفنجی ا به صورت  ترکیب از آب معمولی و  سیمان پرتلندی و ماسه سیسلیسی به مقدار کم و سنگ دانه  درشت دانه می باشند.

 نکته جالب وجود فضاهای خالی  در حدود 20 تا ۲۵ درصد فضاهای بتن می باشند. 

 در این نوع بتن ها هم از آب به مقداری که کمتری نسبت سایر مواد ها و در نتیجه نسبت آب به سیمان های پرتلندی هم دستکاری می شود.

 وجود مقادیر  کمتر آب و ساختاری خاص ها بتن اسفنجی باعث از دست رفتن انواع بتن آب می شود. که سریع تر تبخیر  و مقدار کمتر آب در این انواع بتن ها باقی می ماند.

انواع بتنهای اسفنجی

بتون های اسفنجی عموما به  دو نوع  تقسیم می شوند

  1. بتن آماده های گازی
  2. بتن ملی کفی

نوع گازی های آن با کمک روش اتو کلا و تهیه می شود. 

نوع گازی معمولا بیشتر برای بلوک  سبک ساختمانی ها استفاده می شوند. و نوع کفی آن هم به عنوان های پر کننده حفاری  و عایق  حرارتی تولید می شود.

سخن پایانی

گروه ماشین سازی انعکاس با هدف تولید و عرضه محصولات با کیفیت با رده A جهانی در زمینه محصولات حرارتی  و تزیینی و صنایع بتن آماده و بتن ملی می باشد.

شرکت انعکاس با بیش از 10 سال سابقه با تیم کارشناسی مجرب درتولید و همچنین صنایع بتنی مربوطخ از قبیل خرید بتن آماده، قیمت بتن آماده امروز، بتن آماده تهران، و یا همچنین تنظیم قرارداد خرید بتن آماده  با چشم اندازی بلند مدت و هدفمند طی سال های آتی به عنوان فروشگاه مرجع در صنایع و تولیدات دانش بنیانی می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع بتن و نیز دیگر موارد مرتبط با بتن آماده لطقا مقاله منتشر شده ما در سایت ویرگول را نیز مطالعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منوی اصلی

Call Now Button