جستجو کردن
Close this search box.
جستجو کردن
Close this search box.

محاسبه فیلتر شنی استخر

محاسبه فیلتر شنی استخر

محاسبه فیلتر شنی استخر | شرکت انعکاس

 

استفاده از فیلتر شنی انعکاس برای تصفیه استخر ارزان کار متداولی است که در تمامی استخرها کاربرد دارد. در طی چندین سال متمادی، استفاده از این روش گسترش زیادی پیدا کرد. فیلتر استخر باعث می شود ذرات و آلودگی های موجود در آب از بین رود. در نهایت شما می‌توانید با استفاده از عمل فیلتراسیون آب، تاثیر زیادی بر روی اصلاح و بهتر شدن کیفیت آب داشته باشید. به همین خاطر امروزه استفاده از فیلتر استخر ضروری بوده و از و یکی از  تجهیزات مهم استخر استخر مانند پکیج استخری برای گرمایش استخر لازم و قابل استفاده در صنعت تجهیزات استخر و جکوزی محسوب می‌شود.

 

سیستم فیلتر شنی

 

قبل از به کارگیری فیلتر شنی استخری لازم می‌دانیم شما را با این سیستم کاربردی بیشتر آشنا کنیم تا بتوانید از عملکردهای بهینه آن اطلاعات بیشتری داشته باشید. می‌خواهیم به شما اطلاعات کامل تری در ارتباط با نحوه محاسبه فیلتر شنی استخر ایماکس ارائه دهیم. محاسبه ظرفیت محاسبه فیلتر شنی استخر  و جکوزی به عوامل مختلفی بستگی دارد. شما باید در ابتدا نوع استخر خود را مشخص کنید که آیا استخر شما خانگی بوده و یا یک نوع استخر عمومی است؟ عامل دیگر سرپوشیده و یا سرباز بودن استخر است که می‌تواند بر روی محاسبه فیلتر شنی استخر

محاسبه فیلتر شنی استخر

آن تاثیر زیادی داشته باشد. عوامل بسیار مهم دیگری که می‌توانیم به آنها اشاره کنیم، مدت زمان استفاده از استخر و تعداد افراد استفاده کننده از آن هستند. توصیه می‌کنیم با ما همراه باشید تا بتوانیم اطلاعات دقیق و جزئی‌تری از نحوه محاسبه فیلتر استخر ارائه دهیم.

 

 

 

قبل از آنکه بخواهیم مطالب را به صورت کامل‌تر و جزئی‌تر ارائه دهیم، لازم است بدانید نحوه محاسبه ظرفیت فیلتر شنی استخر با نوع جکوزی یکسان است. شما در انتخاب نوع فیلتر شنی ایمکس باید دقت زیادی داشته باشید، به عنوان مثال فیلترهای شنی FRP که از جنس پلی اتیلن و یا فایبرگلاس ساخته شده‌اند، ظرفیت تحمل دما تا حدود ۴۰ درجه سانتیگراد را دارند. بدیهی است که این فیلترها برای استفاده کردن در محیط جکوزی شاید مناسب نباشند و بهتر است برای محیط استخر از آنها استفاده شود. برای شما گام به گام مراحل را توضیح خواهیم داد و توصیه می‌کنیم تا انتهای مطلب ما را همراهی کنید.

 

پمپ و فیلتر شنی استخر

 

قبل از آنکه بخواهیم درباره نحوه محاسبه فیلتر استخر توضیحات تکمیلی ارائه دهیم بهتر است در ارتباط با موضوع مهمی صحبت کنیم. توجه داشته باشید که فیلتر شنی emaux و پمپ به عنوان دو دستگاه اصلی برای تصفیه استخر ارزان و شفاف کردن آب استخر کاربرد دارند. بنابراین انتخاب نوع صحیح پمپ و فیلتر بسیار اهمیت دارد، زیرا اثربخشی آن را می‌توانید در سیستم تصفیه استخر ارزان مشاهده کنید.

پمپ تصفیه استخر در واقع به عنوان قلب سیستم تصفیه استخر بوده و باعث می‌شود که آب استخر را از نقاط مختلف مکش کرده و فشار لازم را به آب ‌دهد تا بتواند از فیلتر شنی عبور کند. به همین خاطر قدرت و عملکرد پمپ می‌تواند تاثیر زیادی بر راندمان کار و نتیجه نهایی داشته باشد. فیلتر استخر جزئی است که مسئولیت تمیزی و شفافیت آب استخر را به عهده دارد. کارایی آن بر خالص بودن آب تاثیر بسیار زیادی خواهد گذاشت.
عملکرد فیلتر استخر باید به گونه‌ای باشد که بتواند تعادل شیمیایی آب استخر را حفظ کند. هر چقدر حفظ تعادل شیمیایی آب استخر مناسب باشد، کیفیت و شفافیت آن افزایش پیدا می‌کند. در مقابل تصور کنید یک فیلتر کثیف و نامرغوب استفاده شود، یا سایز مناسبی نداشته باشد و یا نگهداری‌های مناسبی از آن انجام نشود. نتیجه آن است که آب به دست آمده از فیلتر شفاف و تمیز نبوده و کیفیت لازم را نخواهد داشت. به همین خاطر است که برای انتخاب نوع و مدل فیلتر مناسب لازم است که ظرفیت فیلتر را محاسبه کنیم. ظرفیت فیلتر بر اساس حجم استخر و دبی آب خارج شده از پمپ تصفیه استخر به دست می‌آید. اکنون که تا اینجا با ما همراه شده‌اید، در ارتباط با پمپ تسویه استخر نکاتی را برایتان ذکر می کنیم، پس با ما همراه شوید.

 

راهنمای انتخاب پمپ استخر

 

همانطوری که قبلاً گفته‌ایم قلب سیستم تصفیه استخر ارزان همان پمپ استخر است. انتخاب صحیح و درست پمپ استخر علاوه بر آنکه باعث بالا رفتن راندمان تصفیه می‌شود، می‌تواند بر عملکرد و انتخاب فیلتر استخر تاثیر خوبی داشته باشد. ممکن است شما اینگونه فکر کنید که هر فیلتر شنی استخر باید یک حداکثر ظرفیت آبدهی داشته باشد.
در نظر داشته باشید که وجود لوله‌ها، تجهیزات مختلف و اتصالات در مسیر مدار تصفیه استخر باعث ایجاد مقاومتی در برابر جریان و افت فشار می‌شود.  برای آنکه بتوانید میزان دقیق افت فشار مدار تصفیه را محاسبه کنید، باید اطلاعاتی در زمینه سایز و فاصله لوله‌ها از هم داشته باشید. وجود پمپ قوی می تواند بر کاهش فشار جریان آب کمک زیادی کند.

 

راهنمای انتخاب فیلتر شنی استخر

 

همانطوری که در بالا به آن اشاره کردیم، پمپ به عنوان جزء اصلی در سیستم تصفیه استخر است. انتخاب صحیح پمپ باعث می‌شود که راندمان تصفیه افزایشیافته و تاثیر مستقیمی در عملکرد فیلتر استخر خواهد داشت. موضوع ظرفیت آبدهی استخر ارتباط زیادی با فیلتر شنی آن دارد. به عبارتی هر نوع فیلتر استخر یک مقدار حداکثری از ظرفیت آبدهی را دارد. پمپ تصفیه استخر می‌تواند به طور واقع دبی عبوری از فیلتر را تعیین کند.
نوع سیستم لوله کشی و نحوه قرارگیری تجهیزات استخراهمیت زیادی دارد که باید آشنایی کاملی نسبت به آن داشته باشید. توجه کنید که فرایند لوله کشی و نحوه چیدمان تجهیزات و فواصلی که آنها با همدیگر مهم است و به نوعی میزان مقاومت در برابر جریان را نشان می‌دهد. داشتن اطلاعات در این زمینه باعث می‌شود که بتوانیم فشار دینامیکی کل و یا هد کل را تعیین کنیم. در نتیجه به دبی عبوری خروجی پمپ تصفیه دست پیدا می کنیم. در مسیر مدار تصفیه استخر لوله، اتصالات و تجهیزات مختلفی به کار رفته است که باعث ایجاد مقاومت در برابر افت فشار و جریانات می‌شود.
بیشتر بودن فاصله مسیر سیستم لوله کشی و افزایش فاصله تجهیزات تا استخر باعث می‌شود که به پمپ قوی‌تری نیاز پیدا کنیم. وجود پمپ قوی باعث غلبه کردن بر افت فشار در مسیر لوله کشی می‌شود. محاسبه کردن دقیق میزان افت فشار در مدار تصفیه بر اساس فاصله و سایز لوله‌ها، تجهیزات و اتصالات موجود در استخرها و هزینه بالای تجهیزات قابل توجیه است. در حالت کلی برای محاسبه ظرفیت فیلتر شنی استخری برای استخرهای عمومی از این روش استفاده می‌کنند. در استخرهای خصوصی و کوچک استفاده از این روش توصیه نمی‌شود.

 

محاسبه حجم آب موجود در استخر (گام اول)

 

ابتدای کار شما باید بتوانید حجم آب موجود در استخر را محاسبه کنید. برای به دست آوردن حجم استخر، کافیست که از عملیات ریاضی استفاده کنید. شما در ابتدا باید به شکل هندسی، ابعاد و عمق استخر توجه کنید. سپس می‌توانید با استفاده از یک فرمول ریاضی حجم مربوط به آن را به دست آورید. بعد از آنکه حجم استخر برآورد شد، میزان حجم آب استخر نیز قابل محاسبه است، بنابراین شما توانستید گام اول را به راحتی بردارید.

 

تعداد دفعات گردش آب در استخرها (گام دوم)

 

تعداد دفعات گردش آب استخر بستگی زیادی به نوع استخر دارد. باید تعیین کنید که استخر شما خانگی و یا صنعتی است، یا استخر شما از نوع روباز بوده و یا از نوع سرپوشیده است. به عنوان مثال اگر شما استخر خانگی و یا خصوصی سرپوشیده دارید، آب استخر هر ۶ ساعت یکبار باید از درون فیلتر شنی عبور کند، در واقع شما ۶ ساعت زمان نیاز دارید تا بتوانید کل آب استخر را از فیلتر شنی عبور دهید. موضوعی که باید آن را نظر داشته باشید آن است که استاندارد آب عبور یافته از سیستم تصفیه در طول شبانه روز برای هر استخر فرق دارد. شما اگر استخر سرپوشیده دارید، تعداد دفعات گردش آب شما بیشتر از زمانی است که استخر روباز دارید.

تعداد دفعات گردش آب استخر

 

قدم بعدی که باید بردارید محاسبه تعداد دفعات گردش آب استخر است. انجام این کار توسط عملیات ریاضی مختلفی انجام می‌گیرد.

 

محاسبه میزان دبی استخر (گام سوم)

 

گام سوم از محاسبه فیلتر شنی استخری، تعیین کردن میزان دبی آب استخر است. شما باید بتوانید دبی آب استخر را به طور مناسب و اصولی محاسبه کنید. دبی آب استخر در واقع مدت زمانی است که طول می‌کشد تا تمامی حجم آب استخر به طور کامل از فیلتر تصفیه شنی عبور کند. عامل دیگری که می‌توانیم به آن اختصاص دهیم، نرخ تصفیه آب استخر است.

 

محاسبه فیلتر شنی استخر

 

زمان مقرر شده برای تعیین میزان دبی استخر بدین معنی نیست که باید زمان کامل و دقیقی باشد. کافیست میانگین زمان را در طی آزمایشات متوالی به دست آورید. محاسبه میزان دبی استخر در شفافیت آب و بهتر شدن کیفیت آن نقش مهمی دارد. اگر می‌خواهید دبی آب استخر را به طور مناسبی محاسبه کنید، باید حجم استخر را تقسیم بر نرخ تصفیه آب استخر کنید. نتیجه مشاهده شده نشان می‌دهد که هر چقدر نرخ تصفیه عدد بزرگتری نشان دهد، دبی فیلتر شنی عدد کمتری نشان می‌دهد.

 

محاسبه قطر و ارتفاع فیلتر (گام چهارم)

 

شما می‌توانید از جدول مشخصات فنی فیلترهای شنی، برای محاسبه ظرفیت فیلتر شنی استفاده کنید. این کار بسیار آسان است و شما می‌توانید در بازه زمانی کوتاه اقدام به محاسبه آن نمایید.
محاسبه فیلتر شنی باعث می‌شود که شما با عملکرد آن بهتر آشنا شوید.

اگر فیلتر شنی نیاز به بک واش داشت، بتوانید آن را به خوبی انجام دهید و راندمان کار بر روی دبی آب ورودی و خروجی تاثیر بسیار زیادی دارد. تمامی آنها باعث می‌شود که فیلتر شنی شما به طور ایده‌آل کار کند. برای آنکه بتوانید باعث عملکرد دقیق و بهتر فیلتر شنی شوید، باید به یک سری اصولی دقت کنید. در زیر نکاتی برای شما آورده‌ایم که تماماً می‌توانند برای انجام روش‌های بهتر استفاده از فیلترهای شنی به شما کمک کنند.

اصول نگهداری فیلتر شنی استخر

 

نگهداری و مراقبت صحیح از سیستم فیلتر شنی و همچنان پمپ استخر باعث می‌شود که بتوانید عملکرد این دستگاه را بهتر کرده و باعث افزایش طول عمر آن شوید. در نتیجه شما توانسته‌اید صرفه‌جویی‌ اقتصادی داشته باشید و لازم نیست در ارتباط با خرید فیلتر شنی استخر و یا تعمیرات آن هزینه هایی بپردازید. می‌خواهیم در این مقاله برای شما روش‌ها و پیشنهاداتی در ارتباط با نحوه نگهداری صحیح از فیلتر شنی را توضیح دهیم. اطلاعات آورده شده در این مقاله با توجه به دفترچه راهنمای شرکت معتبر انعکاس ارائه می‌شود.

 

نگهداری عمومی فیلتر شنی استخر

 

نگهداری از فیلتر شنی استخر دارای جنبه‌های مختلفی است که ما در اینجا برای شما می‌خواهیم در ابتدا از نگهداری عمومی آن صحبت‌هایی داشته باشیم. شما برای آنکه بتوانید سطح خارجی فیلتر و استخر را تمیز کنید و آلودگی‌های موجود در آن را رفع نمایید، نیاز به استفاده کردن از یک سری مواد شوینده ملایم دارید. با این مواد شوینده می توانید در ابتدا اقدام به رفع آلودگی‌ها کرده و سپس آنها را با آب شستشو دهید. دقت کنید که هیچ موقع برای انجام تمیز کاری از حلال‌های قوی استفاده نکنید.
بسیاری از مواقع شما نیاز به تعمیر قطعات داخلی فیلتر دارید. قسمت پایین فیلتر شیر تخلیه قرار دارد که می‌توانید با فشار آب شلنگ داخل فیلتر را شستشو داده و سپس سیلیس را از آن خارج کنید. در نظر داشته باشید که فیلتر استخر به عنوان یک مخزن تحت فشار است و شما نباید در هنگام کار و یا تعمیر آن را تحت فشار دیگری قرار دهید. برای استفاده مجدد از فیلتر لازم است که دوباره شیر تخلیه هوا را باز کرده و از آن فاصله بگیرید. در داخل پمپ فیلتر صافی وجود دارد که باید هر هفته حداقل دو بار آن را بررسی و تمیز کنید.

 

تمیز کردن فیلتر شنی استخر

 

فیلتر شنی نصب شده در استخرها نوساز باید بعد از ۴۸ ساعت کار کردن تمیز شود. انجام این مرحله اهمیت زیادی دارد، زیرا در حین عملیات اجرایی استخر ممکن است مواد مختلفی وارد فیلتر شود که وجود این مواد ممکن است باعث خراب شدن فیلتر گردد. به همین خاطر لازم است که از فیلتر استخر خارج شوند. ممکن است در ذهنتان این سوال پیش بیاید که چه زمانی باید متوجه شویم که فیلترشنی استخر بک فاش شود؟ پاسخ سوالتان بسیار ساده است! شما سه روش برای فهمیدن این موضوع دارید که در زیر هر کدام از این سه روش را به طور مفصل توضیح خواهیم داد.
روش اول: دقیق‌ترین روشی است که می توانید زمان بک واش را تعیین کنید که آن اندازه‌گیری دبی آب و یا همان نرخ جریان آب استخر است.  شما در صورت مشاهده کاهش ۳۰ درصد می توانید اقدام به بک کاش کنید،
روش دوم: این روش کیفیت بهتری داشته و به دقت کمتری نیاز دارد با استفاده از نازل های تعیین کننده حجم آب است.
روش سوم: مرسوم‌ترین روش برای تعیین زمان تمیز کردن فیلتر شنی که به دقت بسیار کمی نیاز دارد بر اساس افزایش فشار فیلتر است.

 

نکات لازم در تمیز کردن فیلتر شنی استخر

 

مورد بسیار مهمی که باید به آن دقت زیادی داشته باشید آن است که نباید در بازه‌های زمانی مشخص اقدام به تمیز کردن فیلترها کنید. به عنوان مثال قرار نیست هفته‌ای حتماً ۲ یا سه بار بک واش فیلترها انجام شود. بلکه شما باید بر اساس نیاز فیلتر این کار را انجام دهید. بدانید که اگر تعداد بک واش فیلتر کم و یا بیشتر از حد معین باشد، می‌تواند باعث کاهش عملکرد فیلتر شود.

 

محاسبه فیلتر شنی استخر

 

عوامل متعددی وجود دارند که توانسته‌اند بر روی زمان و تعداد دفعات بک کاش فیلتر تاثیر بگذارند. مهمترین عواملی که می توانیم به آنها اشاره کنیم، بارش های سنگین، تغییر در شرایط آب و هوایی، آلودگی و گرد و غبار و حتی دمای آب است. یکی از مهمترین دلایلی که در کدر شدن آب استخر وجود دارد، عدم عملکرد مناسب فیلتراسیون استخر است. کدر شدن آب استخر باعث می‌شود که داخل آب به طور واضح دیده نشود و در هنگام شیرجه صدماتی به فرد شناگر وارد شود.

 

جلوگیری از یخ زدگی فیلتر شنی استخر

 

در فرایند فیلتراسیون استخر باید از یخ زدگی فیلترشنی استخر جلوگیری شود. یخ زدن آب موجود در تجهیزات و لوله‌کشی‌هایی که در مسیر وجود دارد می‌تواند باعث ایجاد خسارت‌های قابل توجهی به آنها شود. به همین خاطر در مناطقی که دمای هوا می‌تواند باعث یخ زدگی لوله‌ها شود، حتماً باید تمهیدات لازمی ایجاد شود تا از این اتفاق جلوگیری کند.
ما در ادامه بحث نکاتی را بیان می‌کنیم تا به شما در این مورد بتواند کمک زیادی کند. در ابتدا شما باید فیلتر را بک فاش کنید یعنی پمپ را خاموش کرده و شیر فیلتر را در وضعیت جلوگیری از یخ زدگی قرار دهید. در مرحله بعدی بر روی شیر تخلیه در قسمت پایین فیلتر سرپوش وجود دارد که آن را برمی‌دارید. توجه داشته باشید که تنها سرپوش شیر تخلیه را بردارید، زیرا اگر علاوه بر سرپوش اتصالات داخلی شیر تخلیه را بردارید، موجب می‌شود که آب و سیلیس به همراه هم از داخل فیلتر خارج شود.
سرپوش شیر تخلیه را در مکانی نگهداری کنید و در تمام مدت زمانی که سیستم فعالیتی ندارد آن را بر روی شیره تخلیه قرار ندهید. سپس تمام لوله‌کشی‌های مربوط به مدار تصفیه استخر را تخلیه کنید. توصیه می‌کنیم که برای جلوگیری کردن از نفوذ سرما به داخل آنها بر روی فیلتر و پمپ روکش پلاستیکی قرار دهید، اما به هیچ عنوان بر روی الکتروموتور پمپ پلاستیک نپیچید. شما می‌توانید برای حفاظت از یخ زدگی آب از محلول‌های ضد یخ همچون پروپیلین استفاده کنید. به هیچ عنوان از محلول‌های ضد یخ دیگری به جز پروپیلین استفاده نکنید، زیرا مواد دیگر سمی هستند و در صورت وارد شدن باعث ایجاد صدمه به پمپ خواهند شد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر به مقالات ما در وبسایت ویرگول مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منوی اصلی

Call Now Button