جستجو کردن
Close this search box.
جستجو کردن
Close this search box.

سردخانه زیر صفر

سردخانه زیر صفر

سردخانه subzero چیست؟

سردخانه زیر صفر که به آن سردخانه انجماد هم گفته می‌شود، برای نگهداری محصولاتی به کار می‌رود که نیاز به دمای پایین‌تر از نقطه انجماد خود دارند. در واقع زمانی که محصولات نیاز به انجماد در بازه زمانی طولانی داشته باشند، بهتر است که از سردخانه‌ زیر صفر استفاده شود. گروه ماشین سازی انعکاس تولید کننده انواع سردخانه صنعتی میباشد.

سردخانه زیر صفر

در سردخانه‌ زیر صفر محدوده دمایی بین منفی ۱۲ تا منفی ۳۲ درجه سانتیگراد است. عموماً سردخانه‌های زیر صفر جهت نگهداری محصولاتی چون فرآورده‌های گوشتی، مرغ، ماهی، بستنی، کره، سبزیجات منجمد، پنیر پیتزا، خرما و غیره هستند. شرکت انعکاس جز برترین مراکزی است که انواع مختلفی از سردخانه‌ زیر صفر را با کیفیت بالا به مشتریان عرضه می‌کند.

قیمت سردخانه منفی صفر درجه

تعیین قیمت تونل انجماد برای کسانی که قصد احداث این نوع سردخانه را دارند، به عنوان مهم‌ترین سوال محسوب می‌شود. به طور کلی قیمت این سردخانه‌ها بنا به ظرفیت و ابعادی که دارند تعیین می‌شود. عموماً سردخانه‌های زیر صفر درجه در ظرفیت‌های ۲ تا ۸۰ اسب بخار طراحی و ساخته می‌شوند. از نظر کاربرد، سردخانه زیر صفر عموماً در فروشگاه‌ها و کشتارگاه‌های کوچک و بزرگ استفاده می‌شود.

عموماً نمی‌توانیم قیمت کاملاً دقیق و کلی برای این سردخانه‌ها تعیین کنیم. عوامل و فاکتورهای بسیار متعددی بر قیمت این محصول در بازار تاثیرگذار هستند. اگر می‌خواهید قیمت دقیقی از سردخانه‌ زیر صفر داشته باشید، می‌توانید از طریق کارشناسان شرکت ماشین سازی انعکاس مشاوره‌های لازم را دریافت کنید.

کاربرد سردخانه کمتر از صفر درجه

امروزه بازار مواد غذایی منجمد متقاضیان زیادی پیدا کرده است. بسیاری از صاحبان کسب و کار مواد غذایی در صدد خرید تونل انجماد هستند. عمده‌ترین کاربرد سردخانه زیر صفر در نگهداری محصولات پروتئینی، محصولات کشاورزی و لبنی می‌باشد. صاحبان رستوران‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای و مراکز پخت نان و شیرینی از مخاطبان اصلی این محصولات هستند.

جدا از مواردی که به آن‌ها اشاره کرده‌ایم، سردخانه زیر صفر برای نگهداری برخی داروها و واکسن‌هایی که به دما حساسیت زیادی دارند به کار می‌رود. در ادامه می‌خواهیم توضیحات مفصل‌تری از هر کدام از این موارد را به شما ارائه دهیم.

نگهداری مواد غذایی

نگهداری مواد غذایی به عنوان بخشی از تجهیزات زنجیره‌ای مواد غذایی محسوب می‌شود. شما برای آنکه بتوانید از کیفیت بافت مواد غذایی در حجم‌های زیاد استفاده کرده و دما را حفظ کنید، بهتر است که از تونل انجماد متحرک یا تونل انجماد مارپیچ استفاده کنید. بدین صورت می‌توانید مواد غذایی را در دمای منفی ۱۸ تا منفی ۲۰ درجه سانتیگراد نگهداری کنید.

بر اساس نوع مواد غذایی، دمای کار سردخانه‌ زیر صفر با همدیگر متفاوت است. به عنوان مثال دمای سردخانه‌ها جهت نگهداری بستنی پاستوریزه در حدود منفی ۲۲ درجه سانتیگراد در نظر گرفته می‌شود. زمانی که بتوان سردخانه‌ها را هوشمندسازی کرد، می‌توان میزان دما و رطوبت آن‌ها را از راه دور نیز کنترل نمود.

نگهداری دارو

برخی داروها و واکسن‌ها هستند که به دلیل ساختار خاص خود نسبت به دماهای بالای صفر حساسیت نشان می‌دهند. برای نگهداری اصولی از این داروها و برای آنکه بتوان اثربخشی این محصولات را حفظ کرد، لازم است که از تجهیزاتی چون سردخانه‌ها استفاده شود. وجود سردخانه‌ها به عنوان یک پوشش دمایی زیر صفر، سیستم بسیار مناسبی است که می‌تواند کیفیت این داروها را حفظ کند.

نگهداری محصولات کشاورزی

هر ساله حجم زیادی از محصولات گلخانه‌ای، سبزیجات و میوه‌ها تولید می‌شود که لازم است آن‌ها را برای فصل‌های دیگر نگهداری کرد. احداث سردخانه‌های میوه برای نگهداری کردن از آن‌ها جهت جلوگیری از فاسد شدن به عنوان یکی از راهکارهایی است که می‌تواند شرایطی جهت افزایش ماندگاری و حفظ ساختار بافت محصول فراهم آورد.

انواع سردخانه کمتر از صفر درجه

معمولا سردخانه‌های زیر صفر از برخی جهات به انواع متعددی تقسیم بندی می‌شوند. از نظر کاربردی و ابعاد می‌توانیم سردخانه‌ زیر صفر را به سه دسته تقسیم بندی کنیم که شامل: سردخانه زیر صفر با قابلیت جابجایی انبارهای سردخانه‌دار، سردخانه زیر صفر متحرک کانکس هستند.
همچنین سردخانه‌های زیر صفر از لحاظ گاز مبرد استفاده شده در آن به دو دسته سردخانه آمونیاکی و سردخانه فریونی تقسیم بندی می‌شوند.

زمانی که سردخانه‌ها ابعاد بزرگ‌تری داشته باشند، از سردخانه‌های آمونیاکی استفاده می‌کنند. اما زمانی که سردخانه‌ها در مقیاس کوچک و یا متوسطی باشند، از سردخانه‌های فریونی استفاده می‌شود. با این حال از نظر ساختار سردخانه‌های زیر صفری به انواع زیر تقسیم بندی می‌شوند.

سردخانه کوچک یا اتاقی

معمولا سردخانه‌های اتاقی زیر صفر آن دسته از سردخانه‌هایی هستند که در فروشگاه‌ها و هایپرها برای نگهداری و توزیع مواد غذایی و پروتئینی استفاده می‌شوند. همچنین در آشپزخانه‌ها و یا رستوران‌ها از سردخانه‌های اتاقی برای نگهداری مواد غذایی استفاده می‌کنند.

اندازه و ابعاد سردخانه‌های کوچک و اتاقی بسیار محدود بوده و معمولاً با یک یونیت تجهیز شده‌اند. به همین خاطر است که مدت زمان نگهداری مواد در این سردخانه‌ها کوتاه است و برای ذخیره‌سازی مواد غذایی معمولا استفاده نمی‌شوند.

سردخانه زیر صفر درجه

سردخانه کانکسی

از دیگر سردخانه‌ زیر صفر، سردخانه‌ کانتینری و یا سردخانه کانکسی هستند که معمولاً از آن برای نگهداری بلند مدت مواد غذایی بر روی سکوهای نفتی و شناورها استفاده می‌شود. سردخانه‌های کانتینری در دو سایز ۲۰ و ۴۰ فوت تولید می‌شوند. اما از نظر ابعاد و اندازه هیچگونه محدودیتی در تولید این سردخانه‌ها وجود ندارد.

سردخانه صنعتی

سردخانه‌هایی که در ابعاد و اندازه‌های بزرگ‌تری تولید می‌شوند و از آن برای ذخیره کردن مقادیر بسیار زیادی از مواد غذایی در بازه زمانی طولانی استفاده می‌شود، سردخانه‌های صنعتی هستند. سیستم تولید برودت در سردخانه‌های صنعتی زیر صفر به دو صورت چند یونته وجود دارد.

در سردخانه‌های صنعتی در ظرفیت‌های بالا فرآیند بارگیری انجام می‌گیرد و سیستم برودتی سردخانه‌های صنعتی یا سیستم آمونیاکی بوده و یا سیستم فریونی رک است. در سردخانه‌ زیر صفر صنعتی معمولاً مواد پروتئینی چون مرغ، ماهی، گوشت، میگو، خشکبارها و یا میوه‌ها برای مدت زمان طولانی نگهداری می‌شوند.

طراحی و ساخت سردخانه کمتر از صفر درجه

کسانی که قصد طراحی و ساخت تونل انجماد از جمله سردخانه زیر صفر را دارند، باید در ابتدا در این زمینه دانش کافی به دست آورند. زیرا جدا از سرمایه صرف شده جهت احداث سردخانه‌ها، داشتن دانش کافی می‌تواند بسیاری از مشکلات مربوط در این زمینه را رفع کند. زمانی که شما اطلاعات مناسبی از سردخانه زیر صفر داشته باشید، در زمان تاسیس و یا هنگام نگهداری می‌توانید از به وجود آمدن مشکلات احتمالی جلوگیری نمایید.

در برخی مواقع برای احداث سردخانه بنایی وجود دارد و این موضوع می‌تواند کار شما را راحت‌تر کند. اما زمانی را در نظر بگیرید که برای سردخانه بنایی وجود نداشته و شما می‌خواهید سازه جدیدی احداث کنید. پس باید به یک سری نکاتی توجه داشته باشید. باید در ابتدا میزان مصالح استفاده شده در ساخت سردخانه و مواد مناسب برای جلوگیری از هدر رفت انرژی را محاسبه کنید.

بهتر است در هنگام احداث بنا نوع کاربری سردخانه تعیین شود. در این صورت است که می‌توانید ارتفاع سردخانه و نوع درب‌های آن را تعیین کنید. نصب بهینه تجهیزات سردخانه و چیدمان استاندارد آن اهمیت زیادی دارد. اگر بتوانید این موضوع را رعایت کنید باعث توزیع یکنواخت و گردش بهتر سرما در محیط می‌شود.

اجزای سردخانه

در احداث سردخانه‌ زیر صفر نیازمند یک سری اجزایی هستید تا بتوانید شرایط ایده‌آلی در محیط فراهم آورید. یکی از این اجزا که وجود دارد شامل شیرآلات، تابلو برق، کندانسور، کمپرسور، اواپراتور اتصالات و لوازم کنترلی است. هر کدام از اجزا سردخانه زیر صفر دارای یک سری وظایفی هستند که می‌خواهیم به آن‌ها اشاره کنیم.

کمپرسور سردخانه

برای انتخاب کمپرسور سردخانه‌ زیر صفر باید بر اساس ظرفیت سردخانه و بار برودتی اقدام کنید. بر حسب بار برودتی دمای اواپراتور و کندانسور در سردخانه‌ها معمولاً انواعی از کمپرسورها را انتخاب می‌کنند. در سردخانه‌های زیر صفر به خاطر بار برودتی زیاد معمولاً از کمپرسورهای دو مرحله‌ای استفاده می‌کنند.

گاز مبرد سردخانه

در سردخانه‌های زیر صفر به دلیل وجود بار برودتی بالا معمولاً از مبردهای آمونیاک استفاده می‌کنند. به همین خاطر است که به سردخانه‌ زیر صفر سردخانه‌های آمونیاکی هم گفته می‌شود.

شرایط نگهداری محصولات در سردخانه

در بالا به این موضوع اشاره کردیم که سردخانه‌های زیر صفر برای انجماد محصولات استفاده می‌شود. می‌خواهیم در این مورد توضیحات مختصری ارائه داده و شرایط نگهداری محصولات را ارائه دهیم. معمولا گوشت قرمز به صورت لاشه درسته و یا خرد شده و بر حسب درخواست مشتری در سردخانه‌ها نگهداری می‌شود.

دمایی که برای انجماد این محصول مورد نیاز است، ۳۵ درجه سلسیوس می‌باشد. برای نگهداری کردن مرغ علاوه بر آنکه به بسته‌بندی محصول نیاز دارید، ابتدا با روش مستقیم و یا غیر مستقیم باید آن را سریعاً سرد کنید و سپس برای نگهداری، آن را به سردخانه‌ زیر صفر انتقال دهید.
اگر قصد دارید که در سردخانه‌ زیر صفر اقدام به نگهداری ماهی کنید، بهتر است که از ماهی‌های بدون چربی استفاده نمایید.

برای این کار لازم است که ابتدا ماهی در تونل انجماد پرتابل منجمد شده و سپس به سردخانه‌ها با دمای منفی ۳۰ درجه جهت نگهداری طولانی مدت منتقل شود. ماهی‌ها با روش‌های غوطه‌وری هوایی و تماسی انجام می‌گیرد. انجام این روش‌ها بر حسب سایز و تناژ ماهی مورد استفاده تعیین می‌گردد.

تفاوت سردخانه زیر و بالای صفر

به طور حتم سردخانه‌ زیر صفر و بالای صفر با همدیگر تفاوت‌هایی دارند که در این قسمت می‌خواهیم این تفاوت‌ها را با همدیگر بررسی کنیم، پس ما را همراهی کنید.

دما

مهمترین تفاوتی که بین سردخانه‌ها وجود دارد دمای داخل اتاقک آن‌ها است. در سردخانه‌ زیر صفر دما تا حدود منفی ۲۰ درجه سانتیگراد پایین می‌آید، اما در سردخانه‌های بالای صفر دما گاهاً تا مثبت ۸ درجه سانتیگراد می‌رسد.

درب

معمولا درب سردخانه‌ زیر صفر به هیترها مجهز است تا در اثر برودت زیاد یخ نزند و یا در هنگام باز و بسته کردن این درب‌ها مشکلی به وجود نیاید. در جداره پیرامونی درب سردخانه‌ها هیتر نصب می‌شود که در زمان برودت بالا وارد مدار شده و از چسبندگی و یخ زدگی درب به چهارچوب جلوگیری می‌کند.

مبرد

در سردخانه‌ زیر صفر از مبردهای R22 یا R407c استفاده می‌شوند. اما انتخاب کردن یکی از آن‌ها به بالا رفتن ضریب عملکرد و راندمان سیستم بستگی دارد تا از فشار نامتعارف به سیستم جلوگیری کند. زمانی که شما برای تهیه و یا شارژ مبرد از برندهای نامعتبر استفاده کنید که توسط سازمان استاندارد و آزمایش‌های مربوطه تایید نشده باشد، باعث اختلال در کارکرد سردخانه شده و به آن آسیب‌های جبران ناپذیر وارد می‌کند.

کندانسور‌

کندانسور سردخانه‌ زیر صفر شرایط یکسان اما کوچکتر از سردخانه‌های بالای صفر را دارند. زیرا مقادیر مبرد در آن‌ها کمبود دما و فشار پایین‌تری از خط ساکشن دارند. بنابراین نیاز است که برای کندانسور مبرد سطح تبادل کمتری انجام بگیرد.

سردخانه زیر صفر درجه انعکاس

کمپرسور‌

معمولاً قدرت کمپرسور سیستم زیر صفر برای اتاقک‌های سردخانه‌ای که در ابعاد مشخص شده است بیشتر از سردخانه‌های بالای صفر است. یعنی برای یک حجم مشخصی از سردخانه‌ زیر صفر به کمپرسور بزرگتری نیاز است. کمپرسورهای سردخانه‌ زیر صفر و بالای صفر توان یکسانی دارند، اما سیم پیچی کمپرسور زیر صفر ضعیف‌تر از کمپرسور بالای صفر است. به جای آن روزنه خروج گاز آن متراکم شده است.

اواپراتور‌

در سردخانه‌ زیر صفر اواپراتور کوچکتر از سردخانه‌های بالای صفر بوده و سطح تبادل آن کمتر است. در اواپراتورهای سردخانه‌ زیر صفر فاصله فین‌ها در ورودی هوا بیشتر بوده اما در لایه‌های بعدی این فاصله کمتر است. دلیل این طراحی برای جلوگیری از یخ زدگی و تشکیل برفک‌ها است که معمولاً در اثر دمای بسیار پایین سطح کویل در بین فین‌ها تشکیل می‌شود. زمانی که بر روی سطح کویل‌ها برفک و یا یخ زدگی وجود داشته باشد، از سطح موثر کویل‌ها کم کرده و ظرفیت سرمایشی سردخانه را کاهش می‌دهد.

دیفراست‌

مدت زمان یخ زدایی و یا همان دیفراست در سردخانه‌ زیر صفر بالاتر از سردخانه‌های بالای صفر است. دلیل این امر چیست؟ دلیل این امر برودت بالای سطح کویل اواپراتور سردخانه‌ زیر صفر است. بنابراین هوای مرطوب فضای اتاق سردخانه تقطیر می‌شود و بر روی سطح کویل‌ها و فاصله بین فین‌ها قرار گرفته و تولید برفک و یخ می‌کند. زمانی که دیفراست انجام نگیرد سطح تبادل اواپراتورها را کاهش داده و توان سرمایش سردخانه‌ها را کم می‌کند.

شیر انبساط

شیر انبساط نصب شده در سیستم برودتی برای سردخانه‌ زیر صفر اندازه کوچک‌تری از سردخانه‌های بالای صفر دارد.

درین

در سردخانه‌ زیر صفر درین اواپراتور دارای هیتر است تا بتواند مانع از یخ زدن آب تقطیر شده شود و در نتیجه مسیر خروجی مسدود نگردو. زمانی که درین به صورت صحیح نصب شود، باعث خارج شدن راحت‌تر آب تقطیر شده خواهد شد و در نتیجه فرآیند دیفراست به خوبی انجام می‌گیرد.

کاربرد سردخانه

از سردخانه‌ زیر صفر در موارد مختلف استفاده می‌شود که شامل کشتارگاه‌های گوشت و مرغ، فروشگاه‌های کوچک مواد غذایی، رستوران‌ها و سالن‌های غذاخوری، در نگهداری برخی از محصولات گلخانه‌ای و باغی، فروشگاه‌ها و مراکز بزرگ چون هایپرها، کارخانجات محصولات غذایی منجمد و بستنی‌سازی می‌شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله منتشر شده ما در سایت ویرگول را مطالعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منوی اصلی

Call Now Button